duyurular

türk patent enstitüsü mal ve hizmet sınıfları

cayisallama cayisallama
01
(01-1) Sanayide, bilim sahasında, fotoğrafçılıkta, tarım, bahçecilik ve ormancılıkta kullanılan kimyasallar.
(01-2) Gübreler ve topraklar.
(01-3) İşlenmemiş suni reçineler ve işlenmemiş plastikler.
(01-4) Yangın söndürücü maddeler.
(01-5) Kırtasiye, tıbbi ve ev içi kullanım amaçlı olanlar hariç yapıştırıcılar.
02
(02-1) Boyalar, vernikler, laklar, pas önleyiciler, ahşabı koruyucu maddeler, boyalar için bağlayıcı ve inceltici maddeler, boya pigmentleri, metali koruyucu maddeler, ayakkabı boyaları; matbaa boyaları ve mürekkepleri, tonerler (dolu halde toner kartuşları dahil); besin maddelerini, ispençiyari ürünleri ve içecekleri boyamaya mahsus maddeler.
(02-2) İşlenmemiş doğal reçineler.
(02-3) Boyacılar, dekoratörler, matbaacılar ve sanatçılar için metal levhalar ve toz halde metaller.
03
(03-1) Beyazlatma ve temizlik amaçlı maddeler: deterjanlar, çamaşır suları, çamaşır yumuşatıcıları, leke çıkarıcılar, bulaşık yıkama maddeleri.
(03-2) Parfümeri; kozmetik ürünleri, kişisel kullanım amaçlı koku vericiler (insan ve hayvanlar için deodorantlar dahil;ilaç ihtiva eden kozmetikler hariç).
(03-3) Sabunlar (ilaç ihtiva eden sabunlar hariç).
(03-4) Diş bakımı ürünleri: diş macunları, diş parlatma ve beyazlatma maddeleri, tıbbi amaçlı olmayan ağız gargaraları.
(03-5) Aşındırıcı ürünler: zımpara bezleri, zımpara kağıtları, ponza taşları, aşındırıcı pastalar.
(03-6) Deri, vinil, metal ve ahşap için parlatma ve bakım ürünleri: cilalar, bakım kremleri, cilalama amaçlı vaks.
04
(04-1) Sınai amaçlı yağlar, gresler, kesme sıvıları, toz emici-ıslatıcı ve bağlayıcı maddeler.
(04-2) Katı yakıtlar: kömürler, odun.
(04-3) Sıvı ve gaz yakıtlar: benzin, mazot, sıvılaştırılmış petrol gazı, doğal gaz, fueloil ile bunların kimyasal olmayan katkıları.
(04-4) Aydınlanma amaçlı mumlar, fitiller, yarı mamul vakslar, balmumları (vakslar), parafinler.
(04-5) Elektrik enerjisi.
05
(05-1) İnsan ve hayvan sağlığı için ilaçlar, tıbbi ve veterinerlik amaçlı kimyasal ürünler, tıbbi ve veterinerlik amaçlı kimyasal radyoaktif maddeler, ilaç ihtiva eden kozmetikler.
(05-2) Tıbbi ve veterinerlik amaçlı kullanıma uygun diyetetik maddeler;insan ve hayvanlar için diyet takviyeleri, gıda (besin) takviyeleri; zayıflama amaçlı tıbbi müstahzarlar; bebek mamaları; tıbbi amaçlı bitkiler ve tıbbi amaçlı bitkisel içecekler.
(05-3) Diş hekimliği için ürünler (aletler/cihazlar hariç) : diş dolgu maddeleri, diş kalıbı alma maddeleri, protez ve yapay diş yapıştırma ve tamir maddeleri.
(05-4) Hijyen sağlayıcı ürünler: pedler, tamponlar, tıbbi amaçlı yakılar, pansuman malzemeleri, kağıt ve tekstilden mamul çocuklar, yetişkinler ve evcil hayvanlar için bezler.
(05-5) Zararlı böcek, zararlı bitki, zararlı mantar ve kemirgenleri yok edici maddeler.
(05-6) İnsan ve hayvanlar için olanlar hariç deodorantlar, havayı temizleyici ve kötü kokuları giderici maddeler.
(05-7) Dezenfektanlar, antiseptikler (mikrop öldürücüler), tıbbi amaçlı deterjanlar, ilaçlı sabunlar, dezenfekte edici sabunlar, antibakteriyel el losyonları.
06
(06-1) Değerli olmayan maden cevherleri.
(06-2) Adi metaller ile bunların alaşımları ve yarı mamulleri: inşaat demirleri; inşaatlar için adi metalden hasır ve etriyeler; levha, kütük, çubuk, profil, tabaka, sac halinde adi metaller.
(06-3) Barınma, saklama, muhafaza etme, kaplama, sarma, çevreleme, depolama, yerleştirme amaçlı metalden malzemeler ve araçlar: metalden mamul yapılar, metalden inşaat iskeletleri ve dikmeleri, metal kutular, metal ambalajlar, alüminyum folyo, metalden çitler, korkuluklar, metalden tüpler, metal kaplar, madeni depolar, metal nakliye sandıkları, metal portatif merdivenler.
(06-4) Eleme, filtreleme ve benzeri amaçlar için yapılmış metalden malzemeler.
(06-5) Metalden mamul kapılar ve pencereler, kepenkler, jaluziler, bunların kasaları ve aksamları.
(06-6) Elektrik için olmayan madeni kablolar, teller.
(06-7) Metalden hırdavatçı (nalburiye) eşyası: vidalar, çiviler, cıvatalar, somunlar, pimler, pullar, dağcılar için metal pitonlar, zincirler, metal mobilya bağlantıları ve tekerlekleri, sanayide kullanılan metal tekerlekler, kapı ve pencere kolları, metal menteşeler, ispanyoletler, metal kilitler, kilit anahtarları, metalden anahtar taşıma halkaları, metalden makaralar.
(06-8) Metalden havalandırma, ısıtma, kanalizasyon, telefon, yeraltı elektrik ve iklimlendirme tesisatları için havalandırma kanalları, menfezler, menfez kapakları, bacalar, baca şapkaları, menhol (baca) kapakları, ızgaralar.
(06-9) Metalden mamul işaretle gösterme, yönlendirme, belirtme, tanıtma amaçlı malzemeler: tabelalar, panolar, plakalar, metalden ışıksız trafik yönlendirme işaretleri.
(06-10) Metalden mamul sıvı veya gaz nakli amaçlı borular, sondaj boruları ve bunların bağlantı parçaları: metalden vanalar, manşonlar, dirsekler, klipsler, uzatmalar.
(06-11) Madeni para kasaları.
(06-12) Metalden mamul demiryolu malzemeleri: raylar, ray bağlantıları, makaslar.
(06-13) Madeni iskele babaları ve şamandıraları, madeni dubalar, deniz taşıtları için çapa demirleri.
(06-14) Döküm işleri için madeni kalıplar (makine parçası olanlar hariç).
(06-15) Adi metallerden veya bunların alaşımlarından yapılmış sanat eserleri; adi metalden mamul müsabakalarda verilen kupalar.
(06-16) Metalden mamul kapaklar, şişe kapakları.
(06-17) Madeni direkler, madeni dikmeler, madeni inşaat iskeleleri, madeni kazıklar, madeni kuleler.
(06-18) Kaldırma, yükleme ve nakil için madeni paletler, madeni halatlar, yük kaldırma ve taşımada kullanılan madeni askılar, bağlar, kolonlar, kuşaklar, bantlar ve şeritler.
(06-19) Araç tekerlekleri için metal takozlar.
(06-20) Taşıtlar için metalden mamul profil çıtalar (dekorasyon amaçlı).
07
(07-1) Ahşap, metal, cam ve plastik malzemelerin ve madenlerin işlenmesi, bunlara şekil verilmesi için makineler, takım tezgahları ve bu amaçla kullanılan endüstriyel robotlar, üç boyutlu yazıcılar.
(07-2) İş makineleri: dozerler, kepçeler, ekskavatörler, yol yapım ve kaplama makinaları, sondaj makinaları, kaya delme makinaları, süpürme makinaları ve aynı işleve sahip robotik mekanizmalar.
(07-3) Kaldırma, taşıma ve iletme makineleri: asansörler, yürüyen merdivenler, vinçler, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar.
(07-4) Tarım, hayvancılık, ziraat sektörlerinde ve tahıl/meyve/sebze/gıda işlenmesinde kullanılan makineler ve robotik mekanizmalar, içecek yapım ve işleme makineleri.
(07-5) Kara taşıtları için olanlar hariç motorlar, elektrikli motorlar, bunların parçaları ve tertibatları: hidrolik, pnömatik kontroller, kara taşıtları için olanlar hariç frenler, balatalar, krank milleri, dişliler, silindirler, pistonlar, türbinler, filtreler; kara taşıtlarında kullanılan ve bu sınıfta yer alan parçalar: taşıtlar için yağ, yakıt ve hava filtreleri, egzozlar, egzoz manifoldları, silindirler, silindir başları, pistonlar, karbüratörler, yakıt dönüşüm cihazları, enjektörler, yakıt tasarruf cihazları, pompalar, valfler, marşlar, dinamolar, bujiler
(07-6) Rulmanlar, bilyalı veya masuralı yataklar.
(07-7) Lastik sökme ve takma makineleri.
(07-8) Alternatörler, jeneratörler, elektrik jeneratörleri, güneş enerjisi ile çalışan jeneratörler.
(07-9) Boya makineleri, otomatik boya püskürtme tabancaları, elektrikli, hidrolik ve pnömatik zımbalama makineleri ve tabancaları, elektrikli yapıştırıcı tabancalar, basınçlı hava veya sıvı püskürtücü makineler için tabancalar, elektrikli el matkapları, motorlu el testereleri, dekupaj makineleri, spiral makineler, basınçlı hava üreticiler, kompresörler, araç yıkama makineleri ve yukarıda sayılan makine ve araçlarla aynı işleve sahip robotlar.
(07-10) Elektrikli ve gazlı kaynak makineleri, elektrikli ark kaynak cihazları, elektrikli lehim cihazları, elektrikli ark kesme cihazları, elektrikli kaynak makine elektrotları ve bunlarla aynı işleve sahip robotlar.
(07-11) Matbaa makineleri.
(07-12) Ambalajlama makineleri, doldurma-tapalama ve kapatma makineleri, etiketleme makineleri, tasnifleme makineleri ve yukarıda sayılan makinelerle aynı işleve sahip robotlar ve robotik mekanizmalar (elektrikli plastik kapama/mühürleme cihazları [paketleme] dahil).
(07-13) Tekstil makineleri, dikiş makineleri ve bunlarla aynı işleve sahip endüstriyel robotlar.
(07-14) Makine veya motor parçası olmayan pompalar (akaryakıt dolum ve dağıtım pompaları ve bunların tabancaları dahil).
(07-15) Doğrama, öğütme, ezme, çırpma ve ufalama için mutfakta kullanılan elektrikli aletler; yıkama makineleri (çamaşır/bulaşık yıkama makineleri, ısıtmalı olmayan santrifüjlü çamaşır kurutma makineleri dahil); zemin, halı veya döşeme temizleme amaçlı elektrikli makineler, elektrikli süpürgeler ve bunların parçaları.
(07-16) Otomatik satış makineleri.
(07-17) Galvanizle kaplama ve elektroliz (akımla kaplama) makineleri.
(07-18) Elektrikli açma kapama mekanizmaları.
(07-19) Makine ve motorlar için silindir contaları.
08
(08-1) Değerli madenlerden olanlar dahil çatallar, kaşıklar, bıçaklar ve kesme, doğrama, soyma amaçlı elektrikli olmayan kesici mutfak aletleri.
(08-2) Kesici ve dürtücü silahlar.
(08-3) Güzellik amaçlı ve kişisel bakım için kullanılan bu sınıfa dahil aletler: tıraş, epilasyon, manikür, pedikür aletleri, saç düzleştirme ve kıvırma amaçlı el aletleri, makaslar.
(08-4) Makine, cihaz ve taşıt onarımı, inşaat, ziraat, bahçecilik ve ormancılıkla ilgili elle çalışan (elektrikli olmayan ve motorsuz) aletler.
(08-5) Elektrikli-elektriksiz, buharlı ütüler.
(08-6) Her türlü malzemeden mamul alet sapları.
09
(09-1) Bilim, denizcilik, topoğrafya, meteoroloji, sanayide ve laboratuvarda kullanım amaçlı olanlar dahil ölçme aletleri, cihazları: tıbbi amaçlı olmayan termometreler, barometreler, ampermetreler, voltmetreler, nem ölçerler, test cihazları, teleskoplar, periskoplar, pusulalar; taşıt göstergeleri; laboratuvarlarda kullanılan malzemeler: mikroskoplar, büyüteçler, dürbünler, deney malzeme ve cihazları.
(09-2) Ses ve görüntünün kaydı, nakli veya yeniden meydana getirilmesi (reprodüksiyonu) için cihazlar: kameralar, fotoğraf makineleri, televizyonlar, videolar, cd-dvd kayıt ve oynatıcı cihazlar, mp3 çalar, bilgisayarlar, masa üstü-tablet bilgisayarlar, giyilebilir teknolojik cihazlar (akıllı saatler, bileklikler, başa takılan cihazlar), mikrofonlar, hoparlörler, kulaklıklar; haberleşme ve çoğaltma amaçlı cihazlar ve bilgisayar çevre donanımları: cep telefonları ve bunların kılıfları, sabit telefonlar, telefon santralleri, bilgisayar yazıcıları, tarayıcılar, fotokopi makineleri.
(09-3) Manyetik, optik kayıt taşıyıcılar ve bunlara kaydedilmiş bilgisayar programları ve yazılımları; bilgisayar ağları vasıtasıyla indirilebilen ve manyetik ve optik ortamlara kayıt edilebilen elektronik yayınlar; manyetik/optik okuyuculu kartlar, manyetik, optik ve elektronik ortamlara kaydedilmiş çekilmiş sinema filmleri, diziler ve video müzik klipleri.
(09-4) Antenler, uydu antenler, yükselticiler ve bunların parçaları.
(09-5) Bilet otomatları, nakit para çekme makineleri.
(09-6) Makine ve cihazların elektroniğinde kullanılan elemanlar: yarı iletkenler, elektronik devreler, entegreler, yongalar (çipler), diyotlar, transistörler, manyetik kafalar, saptırıcılar; elektronik kilitler, fotoseller, elektronik açma kapama mekanizmaları, algılayıcılar (sensörler).
(09-7) Birim zamandaki tüketim miktarını ölçen sayaçlar ve zaman ayarlayıcıları.
(09-8) Koruyucu giysiler, koruma ve can kurtarma amaçlı donanımlar.
(09-9) Gözlükler, güneş gözlükleri, lensler ve bunların kutuları, kılıfları, parçaları ve aksesuarları.
(09-10) Elektrik enerjisini iletim, dönüştürme, depolama kontrol cihazları ve araçları: fişler, buatlar, anahtarlar, şalterler, sigortalar, balastlar, starterler, elektrik panoları, rezistanslar, soketler, transformatörler, adaptörler, şarj cihazları, elektrik, elektronikte kullanılan kablolar, piller, aküler, elektrik enerjisi üretimi için güneş panelleri.
(09-11) Ana fonksiyonu uyarı ve alarm olan cihazlar (taşıt alarmları hariç), elektrikli ziller.
(09-12) Trafikte kullanım amaçlı sinyalizasyon, işaretle bildirme cihazları ve araçları.
(09-13) Yangın söndürme amaçlı taşıtlar dahil yangın söndürme aletleri ve cihazları (yangın söndürme hortumları ve yangın söndürme vanaları dahil).
(09-14) Radarlar, denizaltı radarları (sonarlar), gece görüşü sağlayıcı veya arttırıcı aletler ve cihazlar.
(09-15) Dekoratif mıknatıslar.
(09-16) Metronomlar.
10
(10-1) Cerrahi, tıbbi, diş hekimliği ve veterinerlik için alet, cihaz ve mobilyalar.
(10-2) Yapay organlar ve protezler.
(10-3) Tıbbi ortopedik malzemeler: tıbbi korseler, ortopedik ayakkabılar, elastiki ve destekleyici bandajlar.
(10-4) Ameliyathane giysileri ve steril örtüler.
(10-5) Cinsel amaçlı aletler ve malzemeler.
(10-6) Prezervatifler (kondom/kaput).
(10-7) Biberonlar, biberon emzikleri, emzikler, bebekler için diş kaşıyıcılar.
(10-8) Tıbbi amaçlı bilezikler ve yüzükler, romatizma önleyici bileklikler ve yüzükler.
11
(11-1) Aydınlatma cihazları (taşıtlar, iç ve dış mekanlar için aydınlatma armatürleri).
(11-2) Katı, sıvı, gaz yakıtlı ve elektrikli ısıtma amaçlı cihazlar: kombiler, boylerler, kalorifer kazanları ve petekleri, eşanjörler, sobalar, kuzineler; güneş enerjisi kolektörleri.
(11-3) Buhar, gaz ve sis (duman) üreteçleri (jeneratörleri): buhar jeneratörleri (kazanları), asetilen jeneratörleri, oksijen jeneratörleri, nitrojen jeneratörleri.
(11-4) İklimlendirme ve havalandırma cihazları.
(11-5) Soğutucular ve dondurucular.
(11-6) Pişirme, kurulama ve kaynatmada kullanılan elektrikle ve gazla çalışan aletler, makineler ve cihazlar: fırınlar, elektrikli tencereler, elektrikli su kaynatıcıları, mangallar, barbeküler, elektrikli çamaşır kurutucuları, saç kurutucuları ve el kurutma cihazları.
(11-7) Sıhhi tesisat ürünleri: musluklar, duş takımları, klozet iç takımları, banyo-duş kabinleri, küvetler, klozetler, evyeler, lavabolar, musluklar için contalar, salmastralar (musluk iç takımı).
(11-8) Su yumuşatma cihazları, su arıtma cihazları, su arıtma tesisatı, atık arıtma tesisatı.
(11-9) Tıbbi amaçlı olmayan elektrikli alt yaygıları ve elektrikli battaniyeler, ısıtıcı yastıklar, elektrikli veya elektriksiz ayak ısıtıcıları, sıcak su torbaları (termoforlar), elektrik ısıtmalı çoraplar.
(11-10) Akvaryumlar için filtreler ve filtre-motor kombinasyonları.
(11-11) Sanayi tipi pişirme, kurutma ve soğutma tesisatı.
(11-12) Pastörize ve sterilize edici makineler.
12
(12-1) Motorlu kara taşıtları (motosikletler, mobilet dahil) ve bu taşıtlar için motorlar, kavramalar ve transmisyon bağlantıları, transmisyon kayışları ve zincirleri, dişliler, frenler, fren disk ve balataları, şasiler, kaportalar, süspansiyonlar, darbe emiciler, şanzımanlar, direksiyonlar, jantlar.
(12-2) Bisikletler ve bunların gövdeleri, gidonları, çamurlukları.
(12-3) Taşıt kasaları, damperli kasalar, traktör römorkları, frigorifik kasalar, römork bağlantıları.
(12-4) Taşıt koltukları, koltuklar için baş dayanakları, emniyetli çocuk koltukları, koltuk kılıfları, araç örtüleri (aracın şeklini almış), güneşlikler.
(12-5) Sinyaller ve yön sinyalleri için kollar, taşıt camları için silecekler, silecek kolları.
(12-6) Taşıtlar için iç ve dış lastikler, tubles lastikler, lastik tamir takımları, taşıt lastikleri için yamalar, kaynak yamalar, taşıt lastikleri için supaplar.
(12-7) Taşıt camları, emniyetli taşıt camları, taşıtlar için dikiz aynaları ve yan aynalar.
(12-8) Patinaj zincirleri.
(12-9) Taşıtlar için portbagajlar, bisiklet ve kayak taşıyıcıları, seleler.
(12-10) Lastik şişirme pompaları.
(12-11) Taşıtlar için hırsız alarmları, kornalar.
(12-12) Yolcular için emniyet kemerleri, havalı yastıklar.
(12-13) Bebek arabaları, tekerlekli sandalyeler, pusetler.
(12-14) El arabaları, pazar arabaları, tek veya çok tekerlekli el arabaları, market arabaları, ev eşyaları için tekerlekli taşıyıcılar.
(12-15) Raylı taşıtlar: Lokomotifler, trenler, tramvaylar, vagonlar, teleferikler, telesiyejler.
(12-16) Deniz taşıtları ve parçaları (motorları hariç).
(12-17) Hava taşıtları ve parçaları (motorları hariç).
13
(13-1) Ateşli, havalı, yaylı silahlar ile bunlara ait kılıf ve askı kayışları.
(13-2) Ağır silahlar, havanlar, roketler.
(13-3) Havai fişekler.
(13-4) Kişisel kullanım için koruyucu gazlar.
14
(14-1) Kuyumculuk eşyaları (taklitleri dahil); altınlar, mücevherler, kıymetli taşlar ve bunlardan mamul takılar, kol düğmeleri, kravat iğneleri ve heykeller, biblolar.
(14-2) Saatler ve zaman ölçme cihazları (kronometreler ve parçaları, saat kordonları dahil).
(14-3) Değerli metalden mamul müsabakalarda verilen kupalar.
(14-4) Tespihler.
15
(15-1) Müzik aletleri ve kutuları
16
(16-1) Kağıt, karton (mukavva); kağıt veya karton malzemeden mamul ambalajlama ve sarma malzemeleri, karton kutular; kağıttan yapılmış tek seferlik kullanıma mahsus ürünler (kırtasiye amaçlı ürünler hariç): kağıt havlular, tuvalet kağıtları, kağıt peçeteler.
(16-2) Plastik malzemeden mamul ambalajlama ve sarma malzemeleri.
(16-3) Matbaa ve ciltleme malzemeleri.
(16-4) Basılı yayınlar, basılı evrak: kitaplar, dergiler, gazeteler, faturalar, irsaliyeler, gelir makbuzları, takvimler, posterler, fotoğraflar, afişler, tablolar, çıkartmalar, pullar.
(16-5) Kırtasiye, büro, eğitim-öğretim, yazım, çizim, resim ve sanatçılar için malzemeler (mobilyalar ve cihazlar hariç): kırtasiye tipi kağıt ürünler, yapıştırıcılar, kalemler, silgiler, kırtasiye tipi bantlar, el işi için karton, yazı kağıtları, kopyalama kağıtları, yazarkasa kağıt ruloları, çizim aletleri, kara tahtalar, resim boyaları.
(16-6) Büro makineleri.
(16-7) Badana ve boya işleri için fırçalar ve rulolar.
17
(17-1) Kauçuk, gütaperka, lastik, amyant (asbest), mika veya bunlardan mamul toz, levha, çubuk ve folyo halinde yarı mamul sentetik malzemeler.
(17-2) Yalıtım, dolgu ve tıkama malzemeleri: yalıtım amaçlı kullanılan boyalar, yalıtım için kumaşlar, yalıtım amaçlı bantlar, yalıtım için örtüler, derz dolguları, contalar, o-ringler (motor, silindir contaları ve musluklar için contalar hariç).
(17-3) Lastikten, plastikten veya kauçuktan mamul bükülebilir borular, hortumlar (taşıtlar için kullanılanlar dahil), boru kılıf ve rakorları; tekstilden hortumlar, madeni olmayan boru kılıfları ve rakorları, hortum rakorları, taşıtlar için radyatör hortumları (yangın hortumları hariç).
(17-4) Taşıtlar için sentetik malzemelerden mamul profil çıtalar (dekorasyon amaçlı).
18
(18-1) İşlenmiş veya işlenmemiş deriler ve postlar, yapay deriler, köseleler, astarlık deriler.
(18-2) Derilerden, deri taklitlerinden veya diğer malzemelerden mamul taşıma amaçlı başka sınıflarda yer almayan eşyalar: çantalar, cüzdanlar, deri veya kösele kutular ve sandıklar, anahtar muhafazaları, bavullar, valizler.
(18-3) Şemsiyeler, güneş şemsiyeleri, güneşlikler, bastonlar.
(18-4) Kırbaçlar, koşum takımları, eyerler, üzengi ve eyer kayışları.
19
(19-1) Bu sınıfa dahil biçimlendirilmemiş halde malzemeler: kum, çakıl, mıcır, asfalt, zift, çimento, kireç, alçı, sıva, beton, blok mermer.
(19-2) Beton, alçı, toprak, kil, taş, mermer, ahşap, plastik veya sentetik malzemelerden imal edilmiş ve şekil almış yapı/inşaat/yol yapımı ve benzer amaçlı malzemeler: metalden olmayan binalar/yapılar, yapı elemanları, direkler, bariyerler, tabii veya sentetik ısı ile yapıştırılabilen kaplamalar, çatılar için ziftli kartonlar, ziftli kaplamalar, ahşap ve sentetik malzemeden kapı ve pencereler.
(19-3) Yollar için metal, mekanik ve aydınlatmalı olmayan trafik işaretleri.
(19-4) Beton, taş veya mermerden yapılmış anıtlar, heykeller.
(19-5) İnşaatlar için cam ürünleri.
(19-6) Metalden olmayan prefabrik yüzme havuzları.
(19-7) Akvaryum kumları.
20
(20-1) Yapıldıkları maddelere ve malzemelere bakılmaksızın mobilyalar.
(20-2) Yatak şilteleri, yastıklar, tıbbi amaçlı olmayan havalı yataklar ve yastıklar, deniz yatakları (kampçılar için uyku tulumları hariç).
(20-3) Aynalar.
(20-4) Arı kovanları, suni petekler ve petek çıtaları.
(20-5) Bebekler için ana kucakları, parmaklıklı oyun parkları (iç mekanlar için), bebek beşikleri, yürüteçler.
(20-6) Ahşap veya sentetik malzemeden mamul panolar, resimler, tablolar için çerçeveler, kimlik kartları, künyeler, isimlikler, etiketler.
(20-7) Ahşap veya sentetik malzemeden mamul ambalaj, nakliye ve depolama amaçlı variller, fıçılar, bidonlar, hazneler (depolar), kutular, ambalaj kapları, nakliye amaçlı konteynerler, sandıklar, taşıma paletleri, bunlarla birlikte kullanılan kapaklar.
(20-8) Ahşap veya sentetik malzemelerden mamul hırdavat (nalburiye) eşyası, mobilya bağlantıları, açma kapama tertibatları.
(20-9) Tahta, mantar, kamış, bambu, hasır, boynuz, kemik, fildişi, balina kemiği, istiridye kabuğu, kehribar, sedef, lületaşı, balmumu, plastik veya alçıdan mamul bu sınıfa dahil süs ve dekorasyon eşyaları: biblolar, duvara asılan süsler, heykeller ve bu malzemelerden mamul müsabakalarda verilen kupalar.
(20-10) Sepetler, balıkçı sepetleri.
(20-11) Ev hayvanları için kulübeler, yuvalar, yataklar.
(20-12) Ahşap veya sentetik malzemeden mamul portatif merdivenler, hareketli merdivenler.
(20-13) Bambu perdeler, stor perdeler (iç mekan), şerit perdeler, dekorasyon amaçlı boncuklu perdeler; perde kopçaları, perde halkaları, perde kancaları, perde çubukları.
(20-14) Araç tekerlekleri için metalden olmayan takozlar.
21
(21-1) Elektriksiz temizlik aletleri ve gereçleri: boya fırçaları hariç fırçalar, çelik talaşları, süngerler, çelik yünleri, üstüpüler, tekstilden mamul temizleme ve silme bezleri, bulaşık eldivenleri, elektrikli olmayan cilalama makineleri, halı süpürgeleri, sopalı yer paspasları.
(21-2) Diş fırçaları, elektrikli diş fırçaları, diş ipleri, tıraş fırçaları, saç fırçaları, taraklar.
(21-3) Değerli metalden olanlar da dahil olmak üzere, bu sınıfta yer alan ve elektrikle çalışmayan ev ve mutfak gereçleri (çatal, bıçak, kaşıklar hariç): yemek servis takımları, kap-kacak, şişe açacakları, saksılar, pipetler, elektriksiz pişirme aletleri.
(21-4) Ütü masaları ve kılıfları, çamaşır kurutmalıkları, elbise askıları.
(21-5) Ev hayvanları için kafesler, akvaryumlar, vivaryumlar, terraryumlar.
(21-6) Camdan, porselenden, seramikten, kilden süs ve dekorasyon eşyaları: heykeller, biblolar, vazolar ve bu malzemelerden mamul müsabakalarda verilen kupalar.
(21-7) Fare kapanları, haşerat tuzakları, sinek ve haşeratı kovucu veya yok edici elektrikli cihazlar, sinek yakalayıcılar, sinek raketleri.
(21-8) Parfüm bekleri (yandığında koku yayan bekler), parfüm spreyleri ve vaporizatörleri (püskürteç), elektrikli-elektriksiz makyaj temizleme aletleri, pudra ponponları, tuvalet eşyaları için kutular.
(21-9) Püskürtmeli hortum başlıkları, sulama süzgeçleri için başlıklar, sulama aletleri, bahçe sulama süzgeçleri, musluklara takılan uçlar.
(21-10) İşlenmemiş cam, yarı işlenmiş cam, dekorasyon için cam mozaikler ve cam tozları (inşaat için olanlar hariç), cam yünleri (izolasyon ve tekstil amaçlı olmayan).
22
(22-1) Halatlar, ipler, ip merdivenler, hamaklar, balık ağları.
(22-2) Çadırlar, tenteler, brandalar, yelkenler, araç örtüleri (araç şeklini almamış olanlar).
(22-3) Tekstilden mamul ambalaj torbaları.
(22-4) Kauçuk ve sentetik olmayan döşeme doldurma malzemeleri (yün, pamuk dahil).
(22-5) Tekstil amaçlı sentetik elyaflar, işlenmemiş büküm elyafları, cam elyaflar.
23
(23-1) Tekstil amaçlı büküm iplikleri; dikiş, nakış ve örgü iplikleri, tireler, esnek iplikler.
24
(24-1) Dokunmuş veya dokunmamış kumaşlar.
(24-2) Ev tekstil ürünleri: perdeler, yatak örtüleri, nevresimler, çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler, yorganlar, havlular.
(24-3) Tekstilden bayraklar, flamalar, etiketler.
(24-4) Bebekler için kundak örtüleri.
(24-5) Kampçılar için uyku tulumları.
25
(25-1) Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar, fularlar, şallar, bandanalar, eşarplar, kemerler.
(25-2) Ayak giysileri: ayakkabılar, terlikler, sandaletler.
(25-3) Baş giysileri: şapkalar, kasketler, bereler, takkeler, kepler.
26
(26-1) Danteller ve nakışlar (aplikeler), güpürler, fistolar, dar dokumalar, şeritler ve kurdeleler, ekstraforlar, fitiller, giysiler için kumaştan yapılmış hazır harfler ve rakamlar, armalar, rütbe işaretleri, vatkalar.
(26-2) Giysiler için düğmeler, kopçalar, halkalar, fermuarlar, ayakkabı ve kemer tokaları, perçinler, yapışkan bantlar, bağlar, toplu iğneler, iğneler, dikiş iğneleri, dikiş makinesi iğneleri, tığlar ve örgü şişleri, iğne kutuları ve iğnelikler.
(26-3) Yapma çiçekler, yapma meyveler.
(26-4) Saç tokaları, saçı bağlamak için halkalar, taçlar, değerli metalden olmayan saç süsleri, takma saçlar, postişler, elektrikli veya elektriksiz bigudiler.
27
(27-1) Halılar, kilimler, yolluklar.
(27-2) Seccadeler.
(27-3) Muşambalar, yapay çimen, döşemelik mantarlı muşamba (linolyum).
(27-4) Spor amaçlı minderler.
(27-5) Tekstilden olmayan duvar kaplamaları, duvar kağıtları.
28
(28-1) Oyunlar ve oyuncaklar.
(28-2) Salonda oynanan oyunlar; harici ekran ya da monitör ile bağlanıp oynanabilen oyunlar için aletler, makineler ve cihazlar (jetonla çalışanlar dahil).
(28-3) Hayvanlar için oyuncaklar.
(28-4) Çocuk bahçeleri, parklar ve oyun parkları için oyuncaklar.
(28-5) Bu sınıfa dahil jimnastik ve spor aletleri; olta takımları, yapay balık yemleri, avcılık ve balıkçılık için tuzaklar.
(28-6) Suni yılbaşı ağaçları ve bunlar için süsler, suni karlar, çıngıraklar, parti ve benzeri eğlenceler için malzemeler, kağıttan parti şapkaları.
29
(29-1) Et, balık, kümes ve av hayvanlarının etleri ile her nevi işlenmiş et ürünleri.
(29-2) Kuru bakliyat.
(29-3) Hazır çorbalar, bulyonlar.
(29-4) Zeytin, zeytin ezmeleri.
(29-5) Hayvansal kaynaklı sütler; bitkisel kaynaklı sütler; süt ürünleri (tereyağı dahil).
(29-6) Yenilebilir bitkisel yağlar.
(29-7) Kurutulmuş, konservelenmiş, dondurulmuş, pişirilmiş, tütsülenmiş, salamura edilmiş her türlü meyve ve sebzeler, salçalar.
(29-8) Kuru yemişler.
(29-9) Fındık ve fıstık ezmeleri, tahin.
(29-10) Yumurtalar, yumurta tozları.
(29-11) Patates cipsleri.
30
(30-1) Kahve, kakao; kahve veya kakao esaslı içecekler, çikolata esaslı içecekler.
(30-2) Makarnalar, mantılar, erişteler.
(30-3) Pastacılık ve fırıncılık mamulleri, tatlılar: Ekmek, simit, poğaça, pide, sandviç, katmer, börek, yaş pasta, baklava, kadayıf, şerbetli tatlılar, puding, muhallebi, kazandibi, sütlaç, keşkül.
(30-4) Bal, arı sütü, propolis.
(30-5) Yiyecekler için çeşni/lezzet vericiler, vanilya, baharatlar, domates sosları dahil olmak üzere soslar.
(30-6) Mayalar, kabartma tozları.
(30-7) Her türlü un, irmikler, nişastalar.
(30-8) Toz şeker, kesme şeker, pudra şekeri.
(30-9) Çaylar, buzlu çaylar.
(30-10) Şekerlemeler, çikolatalar, bisküviler, krakerler, gofretler.
(30-11) Sakızlar.
(30-12) Dondurmalar, yenilebilir buzlar.
(30-13) Tuz.
(30-14) Hububattan (tahıl) imal edilmiş çerezler, patlamış mısır, yulaf ezmeleri, mısır cipsleri, kahvaltılık hububat ürünleri, işlemden geçirilmiş buğday, arpa, yulaf, çavdar, pirinç.
(30-15) Pekmez
31
(31-1) İşlenmemiş tarım ve bahçecilik ürünleri, tohumlar.
(31-2) Ormancılık ürünleri.
(31-3) Canlı hayvanlar (kuluçkalık yumurtalar, döllenmiş yumurtalar dahil).
(31-4) Canlı ve kurutulmuş bitkiler ve otlar.
(31-5) Hayvan yemleri.
(31-6) Malt (insan tüketimi için olmayan).
(31-7) Evcil hayvanlar için alta serilen maddeler; kedi kumu.
32
(32-1) Biralar; bira yapımında kullanılan preparatlar.
(32-2) Maden suları, kaynak suları, sofra suları, sodalar.
(32-3) Sebze ve meyve suları, bunların konsantreleri ve özleri, meşrubatlar.
(32-4) Enerji içecekleri (alkolsüz); proteinle zenginleştirilmiş sporcu içecekleri.
33
(33-1) Alkollü içecekler (biralar hariç): Şaraplar, rakılar, viskiler, likörler, alkol içeren kokteyller.
34
(34-1) Tütün, çiğneme tütünleri, sigaralar, purolar.
(34-2) Değerli metalden olanlar da dahil olmak üzere, tütün içenlere mahsus malzemeler: pipolar, puro ve sigara ağızlıkları, küllükler, tütün kutuları, sigara sarmak için aletleri, sigara kağıtları, nargileler, çakmaktaşları, çakmaklar, elektronik sigaralar ve bunlarla kullanılan kartuşlar.
(34-3) Kibritler.
35
(35-1) Reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler, ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri, reklam amaçlı tasarım hizmetleri; alıcı ve satıcılar için online pazaryeri (internet sitesi) sağlama hizmetleri.
(35-2) Büro hizmetleri; sekreterlik hizmetleri, gazete aboneliği düzenleme hizmetleri, istatistiklerin derlenmesi, büro makinelerinin kiralanması hizmetleri, bilgisayar veri tabanlarındaki bilginin sistematik hale getirilmesi, telefon cevaplama hizmetleri.
(35-3) İş yönetimi, idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık, muhasebe ve mali müşavirlik hizmetleri, personel işe yerleştirme, işe alma, personel seçimi, personel temini hizmetleri, ithalat-ihracat acente hizmetleri, geçici personel görevlendirme ( başkası adına fatura yatırma, vergi yatırma, trafik işlemleri gibi iş takibi) hizmetleri.
(35-4) Açık artırmaların düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi hizmetleri.
(35-5) Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için ... mallarının bir araya getirilmesi hizmetleri; (belirtilen hizmetler perakende, toptan satış mağazaları, elektronik ortamlar, katalog ve benzeri diğer yöntemler ile sağlanabilir.)
36
(36-1) Sigorta hizmetleri.
(36-2) Finansal ve parasal hizmetler.
(36-3) Gayrimenkul komisyonculuğu, müşavirliği ve idaresi hizmetleri.
(36-4) Gümrük müşavirliği hizmetleri.
37
(37-1) İnşaat hizmetleri, inşaat araç - gereçlerinin ve iş makinelerinin kiralanması hizmetleri.
(37-2) Temizlik hizmetleri; dezenfeksiyon hizmetleri; haşere ilaçlama hizmetleri; temizlik araçları ve makinelerinin kiralanması hizmetleri.
(37-3) Kara araçları servis istasyonu hizmetleri (bakım, tamir ve akaryakıt dolumu).
(37-4) Deniz araçlarının bakımı ve tamiri hizmetleri; gemi inşaatı hizmetleri.
(37-5) Hava taşıtlarının bakım ve tamiri hizmetleri.
(37-6) Mobilyalara ilişkin döşeme, tamir, restorasyon hizmetleri.
(37-7) Isıtma, havalandırma ve su tesisatının kurulması (tesis edilmesi), bakımı ve tamiri hizmetleri.
(37-8) Giysilerin temizliği, bakımı ve tamiri hizmetleri.
(37-9) Sınai makinelerin ve cihazların, büro makinelerinin ve cihazlarının, haberleşme cihazlarının, elektrikli ve elektronik cihazların tesisi, bakımı ve tamiri hizmetleri.
(37-10) Asansör tamiri ve bakımı hizmetleri.
(37-11) Saat tamiri hizmetleri.
(37-12) Madencilik, maden çıkarma hizmetleri.
(37-13) Ayakkabı, çanta, kemer tamiri hizmetleri.
38
(38-1) Radyo ve televizyon yayın hizmetleri.
(38-2) Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil).
(38-3) Haber ajansı hizmetleri.
39
(39-1) Kara, deniz ve hava taşımacılığı hizmetleri ve kara, deniz ve hava taşıtlarının kiralanması hizmetleri, tur düzenleme, seyahat için yer ayarlama, seyahat ile ilgili bilet sağlama, kurye hizmetleri.
(39-2) Araba parkları hizmetleri, garaj kiralama hizmetleri.
(39-3) Tekne barındırma hizmetleri.
(39-4) Boru hattı ile taşıma hizmetleri.
(39-5) Elektrik dağıtım hizmetleri.
(39-6) Su temin hizmetleri.
(39-7) Taşıt ve malları kurtarma hizmetleri.
(39-8) Malların depolanması, paketlenmesi ve sandıklanması hizmetleri.
(39-9) Çöplerin depolanması ve taşınması hizmetleri, atıkların toplanması ve taşınması hizmetleri.
40
(40-1) Adi metallerin işleme hizmetleri.
(40-2) Değerli metallerin işlenmesi hizmetleri.
(40-3) Fotografik ve sinematografik ürünlerin işlenmesi hizmetleri, banyo, baskı ve foto gravür hizmetleri.
(40-4) Gıdaların kurutulması, konservelenmesi, dondurulması, pişirilmesi, tütsülenmesi, salamura edilmesi hizmetleri; gıda işleme ve üretimi konularında bilgi verilmesi hizmetleri.
(40-5) Hayvan kesim hizmetleri.
(40-6) Deri ve kürk işleme hizmetleri.
(40-7) Saraçlık hizmetleri.
(40-8) Kumaş işleme hizmetleri, yün işleme hizmetleri.
(40-9) Terzilik hizmetleri, nakış işleme hizmetleri.
(40-10) Ahşap ve kereste işleme hizmetleri.
(40-11) Sanat eserlerinin çerçevelenmesi hizmetleri.
(40-12) Sıvı, kimyasal madde, gaz, hava işleme hizmetleri.
(40-13) Cam ve optik cam işleme hizmetleri.
(40-14) Malzemelerin montajı (üçüncü şahıslar adına) hizmetleri.
(40-15) Diş teknisyenliği (döküm) hizmetleri.
(40-16) Çömlekçilik hizmetleri.
(40-17) Enerji üretimi hizmetleri, jeneratörlerin kiralanması hizmetleri.
(40-18) Kağıdın işlenmesi.
(40-19) Baskı hizmetleri, ciltçilik hizmetleri.
(40-20) Plastik işleme hizmetleri.
41
(41-1) Eğitim ve öğretim hizmetleri.
(41-2) Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri.
(41-3) Spor, kültür ve eğlence hizmetleri (sinema, spor karşılaşmaları, tiyatro, müze, konser gibi kültür ve eğlence etkinlikleri için bilet sağlama hizmetleri dahil).
(41-4) Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil).
(41-5) Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri.
(41-6) Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri.
(41-7) Fotoğrafçılık hizmetleri.
(41-8) Tercüme hizmetleri.
42
(42-1) Bilimsel ve sınai inceleme, araştırma hizmetleri; mühendislik hizmetleri, mühendislik ve mimari tasarım hizmetleri, kalite ve standart belgelendirme amaçlı mal/hizmetlerin test edilmesi.
(42-2) Bilgisayar hizmetleri: bilgisayar programlama, bilgisayarı virüse karşı koruma, bilgisayar sistem tasarımı, başkaları adına web sitelerinin tasarlanması, bakımı ve güncelleştirilmesi, yazılım tasarımı, kiralanması ve güncelleştirilmesi, internet arama motoru sağlama, hosting, bilgisayar donanımları alanında danışmanlık, bilgisayar donanımlarının kiralanması hizmetleri.
(42-3) Bu sınıfa dahil olup mühendislik, mimarlık, bilgisayar hizmetleri kapsamına girmeyen her türlü tasarım hizmetleri; grafik sanat tasarım hizmetleri (reklam amaçlı tasarım ve peyzaj tasarımı hariç).
(42-4) Sanat eserleri orijinallik onay hizmetleri.
43
(43-1) Yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri.
(43-2) Geçici konaklama hizmetleri, geçici konaklama ile ilgili rezervasyon hizmetleri, düğün salonu kiralama hizmetleri, konferans ve çeşitli toplantılar için yer sağlama hizmetleri.
(43-3) Gündüz bakımı (kreş) hizmetleri.
(43-4) Hayvanlar için geçici barınma sağlanması hizmetleri.
44
(44-1) Tıbbi hizmetler.
(44-2) Güzellik bakımı hizmetleri.
(44-3) Veterinerlik ve hayvan üretme, besicilik, nalbantlık ile ilgili hizmetler.
(44-4) Tarım, bahçecilik ve ormancılıkla ile ilgili hizmetler; peyzaj tasarımı hizmetleri.
(44-5) İşyeri ve personel sağlığı ile ilgili danışmanlık hizmetleri.
45
(45-1) Hukuki hizmetler (sınai ve fikri mülkiyet hakları konusunda danışmanlık hizmetleri dahil).
(45-2) Güvenlik hizmetleri.
(45-3) Evlendirme büroları hizmetleri.
(45-4) Cenaze hizmetleri.
(45-5) Giysi kiralama hizmetleri.
(45-6) Yangın söndürme hizmetleri.
(45-7) Refakat etme hizmetleri.
(45-8) İş güvenliği konularında danışmanlık hizmetleri.
(45-9) Sosyal ağ oluşturma hizmetleri.
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 16

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi iş fikrinin unsurları ve fırsatları hazırlanırken başlangıç aşamasında belirtilmesi gereken temel girişim özelliklerinden değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Kuruluş yeri
B. Ortaklar
C. Şirket türü
D. Misyon ve vizyon
CEVAP E. Tehdit ve fırsatlar
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
“İş Fikri ve Fırsatlar “ bölümünde mutlaka olması gerekmez diyebileceğiniz bilgi aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Değer önerisi
B. Ürün ve hizmetlerin müşteriye faydaları
C. Hedef müşteriler
D. İş fikrinin etraflı anlatımı
CEVAP E. Gelir tablosu
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi yatırımcı ve kreditörlerin girişim fikirlerini değerlendirirken girişimcilerle ilgili olarak kullanacakları göstergelerden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Girişimcilerin motivasyonları
B. Girişimci ekibin sayısı
C. Girişimcilerin yetenekleri
D. Girişimcilerin geçmiş başarıları
CEVAP E. Girişimcilerin gelecek vizyonları
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimin değer önerisinin hem yüksek hem de rakiplere karşı avantaj içermesi için olması gereken durum aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Sembolik ve deneyimsel faydalara sahip olması
CEVAP B. Fayda bileşeninin yüksek, maliyet bileşeninin düşük olması
C. Ne tür faydalar yaratacağının açık olması
D. İşlevsel nitelikte faydalara sahip olması
E. Rakiplerin zayıf yönlerinin belirlenmiş olması
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
İş planının uygulama unsurları arasında üretim ve tedarik süreçleriyle ilgili olarak aşağıdaki sorulardan hangisi yanıtlanmak durumundadır?

Lütfen birini seçin:
A. Tedarik unsurları arasında kıt olanlar ya da tedariğinde zorluk yaşanabilecek olanlar hangileridir?
B. Gerekli unsurlar nerelerden tedarik edilecektir?
C. Tedarik unsurlarının maliyetleri nedir?
D. Ürün ve hizmetlerin üretilmesi için gerekli kritik tedarik gereksinimleri (mamül, yarı mamül, hammadde, enerji, işgücü, vs.) nelerdir?
CEVAP E. Hepsi.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi iş planın uygulama süreci ve unsurları bölümünde yer alan iş süreçlerinden biridir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Ürün ve hizmetler
B. Ekler
C. Gelir tablosu
D. Bilanço
E. Nakit akım tablosu
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi başarılı iş planlarının özelliklerinden biridir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Kısa ve öz olması
B. Tablo ve görsellerden çok metin ağırlıklı olması
C. Bütün detayları eksiksiz sunması
D. Standart formatta olması
E. Küçük punto ile yazılmış olması
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
İş planının uygulama unsurları arasında aşağıdakilerden hangisinin yer alması şart değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Fiyatlama yaklaşımları
B. Dağıtım stratejisi
C. Pazar bilgisi
CEVAP D. Girişimci ekip bilgisi
E. Rakip analizleri
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi finansal projeksiyonların temel amaçları arasında yer almaz?

Lütfen birini seçin:
A. Girişimin gelirleriyle borçlarını ödeyebileceğini verilerle tespit etmek
CEVAP B. Girişimle ilgili temel maliyetleri belirlemek
C. Girişim için ihtiyaç duyulacak sermaye miktarını belirlemek,
D. Girişimin üreteceği satışlar ve cirolar ile büyüyerek gelişeceğini tespit etmek
E. Girişimin kârlılık potansiyelini ortaya koymak,
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi iş planının pazarlama ve satış bölümünde yanıtlanması gereken sorulardan biridir?

Lütfen birini seçin:
A. Ürün ve hizmetlerin üretilmesi için gerekli kritik tedarik gereksinimleri nelerdir?
B. Üretim faaliyeti nerede gerçekleştirilecek?
C. Tedarikinde zorluk yaşanacak ürünler nelerdir?
D. Hangi kritik cihaz ve makinelere ihtiyaç vardır?
CEVAP E. Ürün ve hizmetler müşterilere nasıl tanıtılacaktır.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 15

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
X işletmesinin resmi bir örgüt yapısının ve pek çok örgütsel sistemlerin de oluşturulmaya başlandığı bilinmektedir. Ayrıca işletmenin, muhasebe, üretim, insan kaynakları, satın alma ve pazarlama sistemlerinin de kurulmaya başlandığı bilinmektedir. Diğer taraftan iletişimin resmileşmeye ve kurumsallaşmaya başlamıştır.

Bu ifadelerden hareketle ilgili işletme için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

Lütfen birini seçin:
A. Fikir aşamasındadır
B. İşbirliği aşamasındadır
CEVAP C. Yönelme aşamasındadır
D. Yaratıcılık aşamasındadır
E. Yetki devri aşamasındadır


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
I. Maliyet liderliği
II. İletişim ağını genişletme
III. Farklılaştırma
IV. Teknolojiden yararlanma

Yukarıda sıralanan ifadelerden hangileri Porter'ın, rekabet avantajına ulaşmak için firmaların kullandığı yaklaşımlardandır?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. I ve III
B. I ve II
C. I-III-IV
D. II ve III
E. III-IV


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi uluslararası pazarlarda faaliyet göstermek için kullanılan yöntemlerden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. İhracat
B. Lisans sözleşmeleri
CEVAP C. Ürün çeşidini artırmak
D. Şirket birleşmeleri ve satın alma
E. Doğrudan yatırım


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Firmaların gelişmiş ülkedeki teknolojisi ve yetkinlikleri daha gelişmiş bir firmanın, iş gücü ve diğer kaynakların daha ucuz olduğu gelişmekte olan bir ülkede faaliyet gösteren bir firma ile üretim yapmak üzere yeteneklerini birleştirme yoluyla uluslararası pazarlara açılma stratejisi hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Ortak girişim
B. Yönetim sözleşmeleri
C. Lisans sözleşmeleri
D. Şirket birleşmeleri ve satın almaları
CEVAP E. Üretimi paylaşma


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Porter'a göre bir sektörde beş unsur, firmalar tarafından dikkate alınmalı ve analiz edilmelidir. Aşağıdakilerden hangisi bunlardan biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Müşterilerin pazarlık gücü,
B. Tedarikçilerin pazarlık gücü,
CEVAP C. İşletmenin örgüt yapısı
D. İkame malların varlığı ve mevcut işletmeler arasındaki rekabetin yoğunluğudur
E. Pazara giriş kolaylığı,


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi büyümenin yönetimi ile ilgili doğru değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Küçük işletmeler büyümek istiyorlarsa bankalar, yatırımcılar ve devlet destekleri gibi dış kaynaklardan faydalanma yoluna gitmelidirler
CEVAP B. Birçok küçük ve yeni firmaların planlama yapmadığı için planlama yeteneğinin küçük işletmelerde de daha iyi performansla ilgili olduğu iddia edilemez.
C. Büyümenin kalıcı olmasını isteyen işletmeler Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine önem vermelidirler.
D. Bu sebeple büyüme sürecinde olan yeni işletmelerin pazar araştırmasına özellikle zaman ve kaynak ayırması gerekmektedir.
E. Büyümeyi kalıcı hale getirebilmek için girişimcinin içyapıyı büyüme ile uyumlu hale getirmesi önemlidir.


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi yeni ve küçük işletmenin kaynakları ile ilgili doğru değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Firmanın kaynak bulması ve kaynaklara ulaşabilmesi de bir yönetim kaynağıdır ve yeni işletmelerin başarısı için önemlidir.
B. Finansal kaynaklar sayesinde diğer kaynaklara da ulaşım sağlanabildiği için finansal kaynaklar yeni işletmenin büyümesini ciddi biçimde etkiler.
CEVAP C. Tüm örgütsel süreçler ve kararlar için gerekli olan kalitede ve oranda kaynaklara ulaşabilme firmanın hayatta kalması ve büyümesi için kritik bir öneme sahip değildir.
D. Yönetim kaynakları firma yönetimi ve büyümesi hakkında sahip olunan bilgi birikimidir.
E. Yeni işletme yöneticisinin ulaşması gereken en önemli kaynaklar sermaye piyasaları, dağıtım kanalları, işgücü pazarı, tedarikçiler ve hammadde pazarı olarak sıralanabilir


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Bir catering firması başlangıçta sadece yemek üretimi yapmak üzere hizmet sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. Takip eden süreçte ise bu üretimlerini bir restoran açarak tüketicilerine ulaştırma yoluna gitmiştir.

Bu ifade edilenlerden hareketle ilgili catering firması ile ilgili aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. İleriye doğru dikey bütünleştirme gerçekleştirmiştir.
B. Geriye yönelik dikey bütünleştirme gerçekleştirmiştir.
C. İşbirliği yapmıştır.
D. Yatay bütünleştirme gerçekleştirmiştir.
E. Dikey bütünleştirme gerçekleştirmiştir.


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Farklılaştırma stratejisinin temel amacı aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Pazarlamaya yoğunluk vermek
CEVAP B. Müşteri sadakati yaratarak satışları arttırmak
C. Düşük maliyet sağlamak
D. Maliyet kontrolü ve verimlilik sağlamak
E. Farklılaştırmayı belirli bir bölgeye yaymak


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Firmanın “faaliyette bulunduğu mevcut iş alanları içinde veya benzer konularda yeni işlere girişmesi” durumunda firmanın hangi büyüme stratejisini uyguladığını iddia edebiliriz?

Lütfen birini seçin:
A. İlgisiz çeşitlendirme stratejisi
CEVAP B. İlgili çeşitlendirme stratejisi
C. Dikey büyüme stratejisi
D. İşbirliği stratejisi
E. Yatay büyüme stratejisi


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 14

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
İşlevsel ve çok bölümlü yapıları bir arada uygulama olanağı sağlayan yapı aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Matris
B. Şebeke
C. Sanal
D. İşletme grubu
E. Basit


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

X işletmesinde sınırlı iş bölümü bulunmakta ve neredeyse hiç hiyerarşi bulunmamaktadır. Bu işletmede ayrıca kararların neredeyse tamamı tepe yönetici tarafından alınmaktadır. Bu ifadelerden hareketle X işletmesi için nasıl bir yapıda olduğu kesinlikle doğrudur?

Lütfen birini seçin:
A. Matris yapıya sahiptir
B. Çok bölümlü bir yapıya sahiptir
C. Yatay yapıya sahiptir
cevap D. Basit yapıya sahiptir
E. İşlevsel yapıya sahiptir


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi biçimselleşmenin tipik göstergelerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. İş tanımları
cevap B. Sözlü politikalar
C. Örgüt şemaları
D. Yazılı politikalar
E. El kitapları


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi işlevsel yapının üstünlükleri arasında yer alır?

Lütfen birini seçin:
A. Birimlerin kâr temelli hesap verebilme olanağı
B. Müşteri ihtiyaçlarını daha iyi kârşılama
C. Geleceğin yöneticilerini daha iyi yetiştirme
D. Hızlı karar alabilme ve esneklik
cevap E. İletişim ve koordinasyon kolaylığı//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi özendirici bir ücret sistemidir?

Lütfen birini seçin:
A. Geleneksel ücret sistemi
B. Kritik olay ücret sistemi
C. Ölçülmüş iş miktarına göre ücret sistemi
cevap D. Primli ücret sistemi
E. İkili karşılaştırma ücret sistemi//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi profesyonel yönetimin boyutlarından biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Yönetişime aile dışından katılım
B. Biçimselleştirme ve bölümlendirme
cevap C. Halkla ilişkiler yönetimi
D. İnsan kaynakları yönetimi
E. Kurumsal yönetişim


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
I. Amaç ya da sorunları irdeleme ya da öncelikleri belirleme
II.Amaç belirleme ya da sorun tanımlama
III.Seçim yapma
IV.Seçeneklerin belirlenmesi
V.Seçim ölçütünü belirleme
VI.Seçeneklerin değerlendirilmesi

Yukarıda numaralandırılmış ifadeler, girişimlerdeki kararların alındığı aşamalar dikkate alındığında hangi seçenekte doğru sırayla verilmiştir.

Lütfen birini seçin:
cevap A. II-I-IV-VI-V-III
B. I-II-III-IV-V-VI
C. II -I-V-IV-VI-III
D. I-III-II-V-IV-VI
E. II-I-IV-VI-III-V//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Girişimde karar alma sürecinin kalitesini en fazla etkileyen unsur aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Bireysel ön yargılar
B. Gruplaşma
C. Seçim ölçütünün belirsizliği
D. Psikolojik baskı-mobbing
E. Sorunun tanımlanmaması


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi farklılaştırma stratejisinin araçları arasında yer alır?

Lütfen birini seçin:
A. Çıktı temelli çalışan denetimi
B. Müşterilere tamamlayıcı ürünler sunma
C. Süreç yeniliği
D. Saldırgan fiyatlandırma ve tutundurma faaliyetleri
E. Ölçek ekonomilerine ulaşma


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi farklılaştırma stratejisinin araçları arasında yer alır?

Lütfen birini seçin:
A. Çıktı temelli çalışan denetimi
cevap B. Müşterilere tamamlayıcı ürünler sunma
C. Süreç yeniliği
D. Saldırgan fiyatlandırma ve tutundurma faaliyetleri
E. Ölçek ekonomilerine ulaşma//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi basit yapıyı işlevsel yapıdan ayıran üstünlüklerden biridir?

Lütfen birini seçin:
A. Her çalışanın kendi uzmanlık alanındaki işle meşgul olması
cevap B. Hızlı karar alma ve uygulayabilme
C. Maliyetlerin düşük olması
D. İşlerin nitelikli uzmanlar tarafından yapılmasına olanak sağlaması
E. Bir işin birden fazla kişi tarafından tekrar tekrar yapılmaması//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 13

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Sınırlı bir süre ve yer için sahibine üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını veya ithal edilmesini engelleme yetkisini veren tescil aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Tasarım tescili
B. Musiki eser tescili
C. Keşif tescili
D. Marka tescili
cevap E. Patent tescili


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Telif Haklarında koruma, eser sahibinin ölümünden itibaren ne kadar süreyle geçerlidir?

Lütfen birini seçin:
A. 40 yıl
cevap B. 70 yıl
C. 50 yıl
D. 80 yıl
E. 60 yıl


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aydın, yeni geliştirdiği teknolojik bir ürününün patentlenebilirlik kriterlerine uygunluğunu inceleyerek bu ürününe ilişkin ulusal patent tescili gerçekleştirmek istemektedir. Bu durumda ön araştırmasını gerçekleştiren Aydın'ın sonraki aşama için aşağıdakilerden hangisini öncelikle düzenlemesi gerektiği söylenebilir?

Lütfen birini seçin:
A. Şekil inceleme formu
B. Yayın
C. İnceleme raporu
cevap D. Başvuru formu
E. Araştırma raporu


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi marka tescil süreci işlemlerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Başvuru formu
B. Başvuru süreci
C. Teknik şartname
cevap D. İstemler
E. Sınıflandırma//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Buluşların Patent tescili ile korunması sürecinde incelenen patentlenebilirlik kriterlerinden biri olan “Sanayiye Uygulanabilirlik” ile dikkate alınan husus aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Buluşun, diğer buluşlara göre ayırt edici nitelikte olması gerekir.
cevap B. Buluşun, sanayinin herhangi bir dalında uygulanabilir olması gerekir.
C. Buluş hakkında Patent tescil süreci öncesinde sanayiye uygulanması konusunda yayınlanmış bir bilgi bulunmaması gerekir.
D. Buluşun tekniğin bilinen durumunu aşması gerekir.
E. Buluşun sanayide daha önce uygulanmamış olması gerekir.//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi endüstriyel tasarımların örneklerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Mobilya modelleri ve mobilya üzerinde uygulanmış desenler
B. Konfeksiyon modelleri üzerinde bulunan desenler
cevap C. Bir makinenin uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmesi
D. Makine ile araç üzerinde gerçekleştirilmiş tasarımlar
E. Bir ürünün ambalajı üzerinde bulunan şekiller//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi fikri haklar kapsamında yer almaktadır?

Lütfen birini seçin:
A. Patent
B. Marka
cevap C. Sinema eserleri
D. Coğrafi işaretler
E. Tasarım//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıda bazı geleneksel ürün adları ve bunlara ilişkin Coğrafi İşaret tescil başvurusunda bulunan gerçek/tüzel kişiler verilmiştir. Buna göre hangi geleneksel ürün için başvuru, yetkili olmayan gerçek/tüzel kişi tarafından yapılmıştır?

Lütfen birini seçin:
A. Nazilli Kâr Helvası – Nazilli Ticaret Odası
cevap B. Milas Tepsi Böreği – Milas Börekçilik Ltd. Şti.
C. Amasya Beji Mermeri – Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü
D. Trabzon Kazaziyesi – Trabzon Kuyumcular ve Saatçılar Odası
E. Tosya Bıçkısı – Tosya Kaymakamlığı//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Coğrafi işaret tescil başvurusu yapabilecek gerçek veya tüzel kişilere ilişkin aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

Lütfen birini seçin:
cevap A. İsteyen herkes
B. Ürün veya ürünün kaynaklandığı coğrafi alanla ilgili meslek kuruluşları
C. Ürünle ilgili olarak kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar
D. Üretici grupları
E. Ürünün tek bir üreticisi varsa, ispatlamak şartıyla üretici//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Bir firmanın mevcut durumda kullandığı Markaya ilişkin koruma süresi sona ermiştir (başvuru tarihinden itibaren 10 yıl geçimiştir). Mevcut Markası ile çalışmalarına devam etmeyi planlayan firmaya bu durumda nasıl bir strateji izlemesi önerilir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Markasının tescilini yenilemek üzere altı aylık süre içerisinde başvuruda bulunmalıdır.
B. Korumasız olarak Markasını kullanmaya devam etmelidir.
C. Markasını Patente dönüştürerek Patent başvurusunda bulunmalıdır.
D. Markasını başka bir firmaya devretmelidir.
E. Markasını Faydalı Modele dönüştürerek Faydalı Model başvurusunda bulunmalıdır.//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 12

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi yenilikçi bir örgüt kültürü inşa etmek için yapılması gerekenlerden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. İşletmenin çevresinden gelen bilgileri takip etmek
B. İşletme içinden gelen bilgileri değerlendirmek
C. Örgüt üyelerinin katılımını sağlamak
D. Değişimi destekleyen bir yönetim anlayışı geliştirmek
cevap E. Kapsamlı bir cezalandırma sistemi kurmak//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdaki bireylerin yenilik sürecinde üstlendikleri rollerden hangisi yenilikleri destekleme ve yeni fikirlerin ortaya çıkması için zemin hazırlama faaliyetlerini içermektedir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Sponsorlar
B. Denetleyiciler
C. Proje yöneticileri
D. Fikir üreticileri
E. Girişimciler//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Yenilik sürecinde pazara ilişkin ve teknolojik bilgilerden hareketle ürün ve hizmet oluşumuna yol açacak yeni fikirlerin üretilmesine ve yenilik sürecindeki problemlerin çözülmesine katkıda bulunan aktörler aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Fikir üreticileri
B. Proje yöneticileri
C. Girişimciler
D. Sponsorlar
E. Denetleyiciler


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Yenilikle ilgili farklı kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapmayı gerektiren ve işletme için gerekli olan yeni bilgi ve teknolojilerin satın alınmasını kapsayan ortaklık süreci şeklinde tanımlanan, girişimcinin yenilikle ilgili olarak kurduğu bağlantıyı ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Dışsal bilgi kaynağı
B. Bilgi transferi
C. İçsel bilgi kaynağı
D. Açık bilgi kaynağı
cevap E. Yenilik işbirlikleri//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
I.Değişime yönelik faaliyetleri ödüllendirme sisteminin kurulması

II.Sadece işletme dışından gelen bilgilerin değerlendirilmesi

III.Örgüt üyelerinin katılımının sağlanması

IV.Değişimi destekleyen yönetim anlayışının geliştirilmesi

V.Sadece işletme içinden gelen bilgilerin değerlendirilmesi

VI.İşletmenin hem içinden hem dışından gelen bilgilerin değerlendirilmesi

Yukarıda numaralandırılmış ifadelerden hangisi/hangileri yenilikçi bir örgüt kültürünün inşası için gerekli koşullardan yer almaz?

Lütfen birini seçin:
A. I, II ve IV
B. IV ve VI
C. II ve IV
D. III, IV ve V
cevap E. I, III, IV ve VI//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
I. Yenilik; sürdürülebilir ekonomik büyüme için bir itici güçtür.
II. Yenilik, rekabet gücünün temel dinamiğidir.
III. Yaratıcılık ve yenilik girişimciliğin iki temel dinamiğidir.
IV. Yeniliğin girişimciye veya işletmeye fayda yaratması yeterlidir.
Yenilik ve girişimcilik ile ilgili yukarıda yer alan ifadelerden hangisi veya hangileri doğrudur?

Lütfen birini seçin:
A. III ve IV
B. II ve IV
C. I ve II
D. Yalnız I
cevap E. I, II ve III//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Yeni veya büyük ölçüde değiştirilmiş ürün, hizmet ya da sürecin bir pazarlama yönteminin ya da organizasyonel yöntemin işletme içi uygulamalarda, dış ilişkilerde veya iş organizasyonunda uygulanmasını ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Networking
B. Üretim
C. Yönetim
cevap D. Yenilik
E. Girişim//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerin hangisi yeniliğin içsel kaynaklarından biridir?

Lütfen birini seçin:
A. Tedarikçiler
B. Yenilik toplulukları
cevap C. Pazarlama birimi
D. Müşteriler
E. Üniversiteler


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi başarılı bir yeniliğin özelliklerinde biri olarak ifade edilemez?

Lütfen birini seçin:
A. Başarılı bir yenilik, strateji temellidir.
B. Başarılı bir yenilik, ancak onu destekleyen örgütsel bir ortamda meydana gelecektir.
C. Başarılı bir yenilik, etkili iç ve dış bağlantılar üzerine kurulur.
cevap D. Başarılı bir yenilik için teknoloji odaklı olmak pazardaki durumu takip etmekten daha önemlidir.
E. Başarılı bir yenilik, değişimleri gerçekleştirmeye imkân veren bir mekanizmayı gerektirir.


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Yenilik yönetimi sürecinde ilerleme stratejisinin uygulandığı koşullarla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

Lütfen birini seçin:
A. Maliyetlerin yüksek olduğu durumlarda uygundur
cevap B. Pazarın belirgin ve olgun olduğu durumlarda uygundur
C. Yüksek teknolojik altyapı gerektirir
D. Pazarın henüz olgunlaşmadığı durumlarda uygundur
E. Yeniliklerin daha zor benimsendiği durumlarda uygundur//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 11

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////
Faktoring şirketinin girişimciye sadece finansman hizmeti sunduğu, faktoring firmasının faturadan vadeye kadar olan faiz ve masrafı düşerek girişimciye ön ödeme yaptığı, tahsilatı girişimcinin yürüttüğü faktoring türü aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Tam hizmet faktoringi
B. Vade faktoringi
C. İştira faktoringi
cevap D. Fatura iskontosu
E. Kısmi faktoring

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimcinin bir grup insan tarafından İnternet aracılığıyla finanse edilmesine ne denir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Kitle fonlama
B. Forfaiting
C. İş meleği
D. Barter
E. Girişim sermayesi

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimin başarılı olup kar etmesi durumunda net karın ortaklar tarafından işletmede bırakılan kısmından, işletmenin kendi yarattığı kaynaklarla finansmanını ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Otofinansman
B. Özfinansman
C. Refinansman
D. Yardımcı finansman
E. Temel finansman

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Uzun vadeli yatırım malının ihracatı işlemlerinin finansmanında kullanılan finansman kaynağı hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Taksit ödemeli kredi
B. Borçlu cari hesap
C. Barter
D. Kredili mevduat
cevap E. Forfaiting

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Mal veya hizmetin vadeli olarak alımı ya da satımı gibi ticari işlemler yapılırken aynı anda otomatik olarak finansmanın da sağlandığı borç bulmaya yönelik finansman türü aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. İskonto kredisi
cevap B. Spontan finansman
C. Faktoring
D. Finansal kiralama
E. Rotatif kredi

//////////////////////////////////////////////////////////////////
İlgili şirketin, girişimcinin ihtiyaç duyduğu bir makine, techizat veya gayrimenkulü satın alıp kullanımını dönemlik kira ödemeleri karşılığında girişimciye vermesi ve sözleşme dönemi sonunda mülkiyetin sembolik bir bedelle veya bedelsiz olarak girişimciye devredilmesi işlemini ifade eden finansman türü aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Forfaiting
cevap B. Finansal kiralama
C. İskonto ettirme
D. Faktoring
E. Spontan finansman

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimcinin sattığı mal veya hizmetin bedelinin ödeme vadesinin, girişimcinin faaliyetlerini yürütmek üzere satın aldığı mal veya hizmetin ödeme vadesinden fazla olması neticesinde daha fazla fon ihtiyacının doğması durumunu ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Vadeli borçlanma
B. Teminat temelli satış
C. Vadeli satış
cevap D. Alacaklara yatırım yapma
E. Bölünmüş fonlama

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi girişimcilere destek veren kamu kurum ve kuruluşları arasında yer almaz?

Lütfen birini seçin:
A. KOSGEB
B. Kalkınma Ajansları
C. İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM)
cevap D. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)
E. TÜBİTAK

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi özsermaye bulmaya yönelik finansman türlerindendir?

Lütfen birini seçin:
A. Spontan finansman
B. Faktoring
cevap C. Melek yatırımcılar
D. Finansal kiralama
E. Banka kredileri

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi borçla finansmanın özsermaye ile finansmana göre avantajları arasındadır?

Lütfen birini seçin:
A. Borçla finansman teminat gerektirmez
B. Borçla finansmanın maliyeti değişkendir
cevap C. Borçla finansmanın maliyeti özsermayeninkinden düşüktür
D. Borçla finansmanın vergisel avantajı daha azdır
E. Borçla finansman girişimcinin riskini azaltır

//////////////////////////////////////////////////////////////////


//////////////////////////////////////////////////////////////////

1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 10

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////
İşletmenin net çalışma sermayesi hakkında bilgi veren oran aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Asit-Test Oran
B. Nakit Oran
C. Sermaye Oranı
cevap D. Cari Oran
E. Kârlılık Oranı


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
I. Bilanço
II. Gelir Tablosu
III. Nakit Akış Tablosu
IV. Özkaynak Değişim Tablosu
V. Dipnotlar
Yukarıdakilerden hangisinde temel finansal tablolar seti doğru sıralanmıştır?

Lütfen birini seçin:
A. II, III ve V
B. III ve V
cevap C. I, II, III, IV ve V
D. I ve III
E. I ve II


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
DGN işletmesinin stok bulundurma giderleri, stok tutarının %20'si, her parti için tedarik maliyeti 200 TL, birim alış fiyatı 30 TL ve gelecek dönem tahmini satışları 3000 birimdir.

DGN işletmesinin ekonomik sipariş miktarı için toplam stok maliyeti aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. 2683
B. 1342
C. 6705
D. 6110
E. 1341//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Kasa: 120
Kısa Vadeli Banka Kredileri: 150
Alınan Çekler: 60
Kısa Vadeli Satıcı Kredileri: 75
Bankalar: 40
Ödenecek Vergi ve Fonlar: 25
Ticari Alacaklar: 60
Stoklar: 40

DGN işletmesinin stoklarını satamaması durumunda kısa vadeli borçlarını ödeme kabiliyetini gösterir asit-test oranı aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. 1,12
B. 0,48
C. 0,64
D. 1,28
E. 0,88


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
İşletmenin sahip olduğu varlıkları ve bunların kaynaklarını gösteren tabloya ne ad verilir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Bilanço
B. Dipnotlar
C. Nakit Akış Tablosu
D. Gelir Tablosu
E. Özkaynak Değişim Tablosu


//////////////////////////////////////////////////////////////////////

Bilanço eşitliğinde kaynaklara karşılık gelen kalemler toplamı aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Dönen Varlıklar + Sermaye + Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
B. Dönen Varlıklar + Duran Varlıklar + Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
C. Duran Varlıklar + Sermaye + Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar
cevap D. Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar + Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar + Sermaye
E. Sermaye + Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar

//////////////////////////////////////////////////////////////////////

DGN işletmesinin stok bulundurma giderleri, stok tutarının %20'si, her parti için tedarik maliyeti 200 TL, birim alış fiyatı 30 TL ve gelecek dönem tahmini satışları 3000 birimdir.

DGN işletmesinin ekonomik sipariş miktarı ne olur?

Lütfen birini seçin:
A. 372
B. 485
C. 513
cevap D. 447
E. 358

//////////////////////////////////////////////////////////////////////
İşletmenin belirli bir süre içindeki hasılatı, giderleri, faaliyet dışı kazanç ve kayıplar ile net kar veya zararını ortaya koyan finansal tablo aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Gelir tablosu
B. Bilanço
C. Özkaynak değişim tablosu
D. Nakit akış tablosu
E. Dipnotlar


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Sabit sermaye yatırımları olarak da ifade edilebilen, girişimcinin gerçekleştirmeyi düşündüğü proje ile ilgili ya da devam eden işletmecilik faaliyetleri içerisinde bilançonun duran varlıklarının finansmanını ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Otofinansman
cevap B. Sermaye bütçelemesi
C. Proje finansmanı
D. İşletme sermayesi
E. Sabit finansman


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Bütçelerin oluşturulmasında başlangıç noktası aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Satış bütçelerinin hazırlanması
B. Satışların maliyeti bütçelerinin hazırlanması
C. Nakit bütçelerinin hazırlanması
D. Gider bütçelerinin hazırlanması
E. Yatırım bütçelerinin hazırlanması


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 9

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////////

Girişimcinin ne yaptığını kısaca anlatan, karşısındakinin soru sormaya yönelten ve hoş sohbeti başlatan tanışma metodu aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Giriş konuşması
cevap B. Asansör cümlesi
C. Tanıtma metni
D. Başlangıç metni
E. Ön metin

//////////////////////////////////////////////////////////////////////
I.Mezuniyet buluşmaları
II.Eğitim ve seminer organizasyonları
III.Mesleki derneklere üyelik
IV.Tanışma toplantılarına katılmak.
Yukarıda numaralandırılmış faaliyetlerden hangisi/hangileri girişimcinin çevresini geliştirmek ve yeni bir çevre oluşturmak için katılabilecekleri etkinlikler arasındadır?

Lütfen birini seçin:
cevap A. I, II, III ve IV
B. I ve II
C. III ve IV
D. Yalnız IV
E. II, III ve IV


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi girişimcinin ikinci halka networking paydaşlarındandır?

Lütfen birini seçin:
A. Ortaklar
B. Sivil Toplum Kuruluşları
cevap C. Tedarikçiler
D. Yatırımcılar
E. Yönetim//////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi girişimcinin üçüncü halka networking paydaşlarındandır?

Lütfen birini seçin:
A. Arkadaşlar
B. Ortaklar
C. Ekip
cevap D. Finansal kuruluşlar
E. Aile

//////////////////////////////////////////////////////////////////////

I.Tanışılan kişiye sürpriz telefon araması
II.Tanışılan kişinin sektörüyle alakalı makale paylaşma
III.Tanışılan kişiyi kültürel bir etkinliğe davet etme
IV.Sosyal ağ vb. mecralarda tanışılan kişinin ihtiyacını gördüğünde destek olma
Yukarıda numaralandırılmış eylemlerden hangisi/hangileri tanışma sonrası takip kapsamında girişimcinin değerlendirebileceği eylemlerdendir?

Lütfen birini seçin:
A. III ve IV
B. I ve III
C. II, III ve IV
D. II ve IV
cevap E. I, II, III ve IV

//////////////////////////////////////////////////////////////////////

I.İnsanları başkalarıyla tanıştırma
II.Sektörel haber ve gelişmeler
III.Faydalı bir kitap önerisi
IV.Fırsat paylaşımı
Yukarıda numaralandırılmış paylaşım faaliyetlerinden hangisi/hangileri networking kapsamında girişimcinin çevresiyle yapabileceği bilgi paylaşımlarındandır?

Lütfen birini seçin:
A. I ve II
B. Yalnız II
cevap C. I, II, III ve IV
D. Yalnız I
E. I, II ve IV

//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Paydaş yönetim stratejisine göre girişimcinin çevresinde kaç networking halkası vardır?

Lütfen birini seçin:
A. 5
cevap B. 3
C. 8
D. 1
E. 12


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi etkili networking yani ağ kurma kavramı için söylenebilir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Hepsi
B. Networking, güçlü ve güven odaklı bir çevre yönetmektir.
C. Networking, tanıştırmaktır.
D. Networking, tanışmaktır.
E. Networking, tanınmaktır.


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
I.Bu kişileri işi düşmeden aramalıdır
II.Özel günlerde bu kişilere özel mesaj göndermelidir
III.Sık sık arayarak taleplerini dile getirmelidir
IV.Dönemsel olarak birebir görüşme fırsatı yaratmalıdır
Yukarıda numaralandırılmış ifadelerden hangisi/hangileri girişimcinin networkingde takip sürecinde tanıştığı kişilerle ilgili yapılması gerekenlerdendir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. I, II ve IV
B. I ve II
C. II, III ve IV
D. III ve IV
E. I, II ve III


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimci hedeflerini aşağıdaki hangi kriterlerle belirlemelidir?

Lütfen birini seçin:
A. Satış miktarı
B. Kazanç
cevap C. Hepsi
D. Zaman
E. Çevre


//////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 8

cayisallama cayisallama
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi pazarlama karması bileşenlerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Ambalaj
B. Fiyat
C. Tutundurma
D. Dağıtım
E. Ürün


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Bir ürünü kullanan veya tüketen kişi ……, satın alma kararını veren kişi ……., satın alma gücü ile desteklediği isteği ise …… olarak ifade edilir. Boşluklara sırasıyla hangi kavramlar gelmelidir?

Lütfen birini seçin:
A. Tüketici - Girişimci - İhtiyaç
B. Müşteri – Tüketici - İhtiyaç
C. Müşteri - Tüketici - Talep
D. Tüketici - Müşteri - Talep
E. Tüketici – Girişimci - Tatmin


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Değişim için pazara sunulan herhangi bir şeyi ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Ürün
B. Kalite
C. Tatmin
D. Müşteri
E. Değer


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi pazarlama planlamasında yer alan konulardan biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Pazarlama karmasının oluşturulması
B. Pazar fırsatlarının analizi
C. Hedeflerin belirlenmesi
D. Pazarlama stratejilerinin oluşturulması
CEVAP E. Pazarlama planının uygulanması


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Devletin koyduğu kurallar ve bunlar ile ilgili değişiklikler PEST analizinin hangi başlığı içinde yer almaktadır?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Politik faktörler
B. Güçlü yönler
C. Sosyal faktörler
D. Teknolojik faktörler
E. Ekonomik faktörler


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Uzman kişilerden sektördeki gelişmeler doğrultusunda mevcut veya yeni ürün için satış potansiyeli tahminleri alınarak tahminleme yapıldığı yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Tüketici anketi
B. Tadım testleri
C. Pazar testi
CEVAP D. Yargısal tahmin yöntemi
E. Kavramsal araştırma


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Sürekli ürüne odaklanarak çevresel değişimlerin farkında olunmayan ve zamanla rekabet avantajının kaybedilmesine neden olan durumu açıklayan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Üretim odaklılık
CEVAP B. Pazarlama miyopluğu
C. Ürün odaklılık
D. İhtiyaç yanılgısı
E. Müşteri değeri


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
“Toplumun ihtiyaç ve isteklerini karşılamak amacıyla değer taşıyan bir ürün/hizmet veya fikirlerin yaratılması, sunulması ve bunların değişmesini içeren faaliyetler bütünü” olarak ifade edilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Pazarlama
B. Müşteri
C. Satış
D. Tüketim
E. Tüketici


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Sektörde deneyim ve uzmanlığı olan kişilerin fikirlerinden yararlanılarak yapılan tahminleme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Yargısal tahmin yöntemi
B. Tüketici anketi yöntemi
C. Trend analizi yöntemi
D. Pazar testi yöntemi
E. Faktör yönetimi yöntemi


/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi halkla ilişkiler faaliyetlerinin temel görevlerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
CEVAP A. Ödenmiş bir medya aracılığıyla yüz yüze olmayan bilgi aktarımı yapmak
B. İşletme ve ürünleri ile ilgili haberleri takip etmek ve bunların analizlerini yapmak
C. Birey ve gruplara danışmanlık yapma ve tavsiyeler vermek
D. Kurum hakkında yayınlar yapma ve yapılan yayınları yönlendirecek içerikleri hazırlamak
E. Kurum imajı oluşturmak ve geliştirmek için faaliyetleri organize etmek


///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 7

cayisallama cayisallama
///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ahlaki problemler ve bunlara ilişkin yargıların yorumlanmasına yönelik felsefi alan aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Gelenek
B. Örf
cevap C. Etik
D. İnanç
E. Ahlak

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Etik öğrenmenin bir parçası olan, işletme içi ve dışına yönelik her türlü ilişkiye yol göstermesi beklenen rehbere ne ad verilir?

Lütfen birini seçin:
A. Sosyal sorumluluk
B. Ahlaki bilinç
C. İşletme kuralları
cevap D. Etik rehber
E. Örgüt kültürü

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Her türlü girdi özelliği olan hammadde, mamul, yarı mamul, insan kaynağı ve zamanın verimli kullanılması aşağıdaki etik ilkelerden hangisinin kapsamındadır?

Lütfen birini seçin:
A. Güvenilirlik
cevap B. Kaynakları etkin kullanma
C. Adil olma
D. Dürüstlük
E. Sorumluluk bilinci

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimlerin kendi çalışma konularına yönelik ürün geliştirme, üretim, tedarik pazarlama ve satış sonrası hizmetleri hangi sorumluluk alanı içerisinde yer almaktadır?

Lütfen birini seçin:
A. Ahlaki sorumluluklar
B. Örnek olma sorumluluğu
C. Yasal sorumluluklar
cevap D. Bireysel sorumluluklar
E. Sosyal sorumluluklar

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimci, girişimindeki üretim faaliyetlerini bölgesinde çok fazla bulunan bir madenden gerçekleştirmektedir. Nitekim bu durumda dahi girişimci geri dönüşüm ve artık hammaddenin yeniden üretime sokulmasına azami gayret göstermektedir. Bu durum girişimcinin hangi etik ilkesi kapsamında değerlendirilmelidir?

Lütfen birini seçin:
A. Sorumluluk bilinci
B. Güvenilir olma
C. Dürüst olma
cevap D. Kaynakları etkin kullanma
E. Adil olma

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Nazari ahlakın konularını ifade eden aşağıdaki sorulardan hangisi hürriyet problemini içermektedir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. “İyi” ve “kötü” nedir?
B. İyi ve kötü arasında bir seçim yapma kudretine sahip miyiz?
C. “Doğru” ve “yanlış” nedir?
D. Bu hükümlerin genelliği ve geçerliliği ne ölçüdedir?
E. İyi ve kötü hakkındaki ahlâkî hükümlere nasıl varıyoruz?

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdaki seçeneklerden hangisi ahlak felsefesi ilgili değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Neyin kötü ve yanlış olduğu
B. İnsan doğasının ne olduğu
cevap C. İnsan yaşamının amacının ne olması gerektiği
D. Neyin iyi ve doğru olduğu
E. Erdemli bir yaşayışın hangi öğeleri içerdiği

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
Liderlik özelliği öne çıkan girişimcilerin kendi işletmelerinde olduğu gibi sektörlerinde de ahlaki örnek olma bakımından ……………… olarak anılmaları mümkün hale gelebilir.
Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yere uygun olan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
a. Marka kişi
b. Zanaatkar
cevap c. Etik lider
d. Karizmatik çalışan
e. Lider girişimci

///////////////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 6

cayisallama cayisallama
/////////////////////////////////////////////////////////
Bonoya ilişkin aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Yetkili temsilci imzası geçersizdir.
B. İmzanın mutlaka el yazısıyla olması gerekir.
C. Bonoyu keşide eden (düzenleyen) senet üzerinde yer alan bedeli, vade tarihinde kayıtsız ve şartsız ödemeyi taahhüt eder.
D. Bonoda keşidecinin imzası yoksa bono geçersizdir.
E. Bonoyu düzenleyen ve imza eden kişi kabul etmiş muhatap gibi sorumludur.


/////////////////////////////////////////////////////////
Tacirler arasında, diğer tarafı temerrüde düşürmeye, sözleşmeyi feshe, sözleşmeden dönmeye ilişkin ihbarlar veya ihtarlar aşağıdakilerden hangisi ile yapılamaz?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Telefonla
B. Güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile
C. Noter aracılığıyla
D. Telgrafla
E. Taahhütlü mektupla/////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi sermaye olarak konulamaz?

Lütfen birini seçin:
A. Kişisel itibar
cevap B. Marka
C. El arabası
D. Araba
E. Para

/////////////////////////////////////////////////////////
Ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedenî çalışmasına dayandıran ve kazancı tacir veya sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan kimse aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Tüccar
B. Şirket ortağı
C. Girişimci
cevap D. Esnaf
E. Paydaş

/////////////////////////////////////////////////////////
I.Sözlü veya yazılı olarak yapılabilirler.
II.Sözleşmeden söz edebilmek için, sözleşme yapma hakkına (ehliyetine) sahip en az iki kişinin bulunması gerekir.
III.Sözleşme yapacak olan kişiler her zaman gerçek kişiler olmalıdır.
IV.Sözleşme yapma hakkı, kişinin ayırt etme gücüne sahip olması, ergin olması, kısıtlı olmaması ile ilgilidir.
Sözleşmeye ilişkin ifadelerde doğru olanlar aşağıdaki seçeneklerin hangisinde verilmiştir?

Lütfen birini seçin:
A. II ve IV
cevap B. I, II ve IV
C. II ve III
D. I, II ve III
E. I ve IV

/////////////////////////////////////////////////////////
Sermayenin taahhüt edilmesinden aşağıdakilerden hangisi anlaşılmaz?

Lütfen birini seçin:
A. maddi varlıklarla taahhüt yerine getirilebilir
cevap B. sermayenin tamamının taahhüt edilmesi gerekir
C. sorumluluk miktarı taahhüt edilen miktarkadardır
D. Taahütle sorumluluk sona erer
E. taahhüt edilenin ödenmemesi çıkma nedeni olabilir

/////////////////////////////////////////////////////////
Teşebbüslerin kuruluş süreçleri hangi aşama ile tamamlanmış olur?

Lütfen birini seçin:
A. İmzaların notere tasdiki
B. Sözleşmenin hazırlanması
C. Sözleşmenin İmzalanması
cevap D. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan
E. Ticaret Müdürlüğünce Tescil

/////////////////////////////////////////////////////////
Tacir ile esnaf arasındaki ayrım aşağıdakilerden hangisine göre yapılmaktadır?

Lütfen birini seçin:
A. Vergi mükellefi olma durumuna göre
cevap B. Öngörülen gelire göre
C. Vergi kanununa göre
D. Ticaret siciline kaydına göre
E. Oda'ya kayıtlı olma durumuna göre

/////////////////////////////////////////////////////////
Emeğin sermaye olarak konulabileceği, en az iki kişi ile kurulabilen ve girişimci sorumluluğunun sınırlı veya sınırsız olabileceği işletme türü aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Esnaf İşletmesi
B. Adi Ortaklık
cevap C. Komandit şirket
D. Limited şirket
E. Ticari İşletme

/////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi marka olabilir?

Lütfen birini seçin:
A. Şekiller
cevap B. Hepsi
C. Sayılar
D. Sözcükler
E. Renkler

/////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 5

cayisallama cayisallama
/////////////////////////////////////////////////////////////
Benzer üretim süreçleri ve ürünlerle faaliyet gösteren işletmelerin toplamını ifade etmek amacıyla kullanılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Endüstri
B. Müşteri
C. Tüketici
D. Rekabet
E. Enflasyon


/////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi reel milli gelirin, daha net ifadeyle ekonomideki toplam üretimin uzun dönemli artışı anlamına gelen kavramdır?

Lütfen birini seçin:
A. Rekabet
cevap B. Ekonomik büyüme
C. Endüstri
D. Cari gelir
E. Enflasyon/////////////////////////////////////////////////////////////
Hangisi müşteriler nezdinde pazarlık gücünü artırabilir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Hepsi.
B. Müşterilerin rekabet gücünü artıracak ürün ve hizmetler sunmak.
C. Yüksek kaliteli ürünler sunmak.
D. Müşterilerin tedarikçi değiştirme maliyetlerini artırmak.
E. Emsali olmayan ürünler sunmak
/////////////////////////////////////////////////////////////

Yüksek döviz kurları ile ilgili olarak hangi ifade yanlıştır?

Lütfen birini seçin:
A. Döviz üzerinden satış yapan sektörler ilk aşamada olumlu etkilenir.
B. Döviz borcu olan işletmeler sıkıntı yaşar.
C. İhracat artış eğilimi gösterir.
D. Girdileri döviz üzerinden olan sektörler olumsuz etkilenir.
cevap E. İthalat artış eğilimi gösterir./////////////////////////////////////////////////////////////
Girişimcilerin geri döndürülemez yatırımlarını gerçekleştirmeden önce ihtiyaç duyacakları iş gücü konusunda sıkıntı yaşamamaları için aşağıdakilerden hangisini yapmaları gerekmektedir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Vasıfsız iş gücü kullanarak girişime başlamak
B. İşsizlik oranları oldukça yüksek görünmesine güvenmek
C. Maliyeti istihdam gereklerinin önünde görmek
D. İşgücü ile ilgili iyimser beklentilerle girişimi başlatmak
E. Kalifiye iş gücü arzının bölgesel bazda önemli farklılıklara sahip olduğunu bilmek


/////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi şiddetli rekabetin özelliklerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Çok sayıda firmanın bulunduğu pazar
B. Pazardan çıkışın zor ve maliyetli olması
C. Küçülen pazar
D. Fiyat indiriminin sık olması
cevap E. Kalite odaklı olmak

/////////////////////////////////////////////////////////////
Ürünün geniş pazar temsil eden küçük bir alanda (örneğin bir süpermarkette ya da küçük bir coğrafi bölgedeki bütün marketlerde) deneme amaçlı olarak pazara sunulması ve müşteriler başta olmak üzere bütün pazar aktörlerinin tepkilerinin gözlenmesi esasına dayanan, deneysel araştırma çalışmalarına verilen ad aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Rekabet analizi
B. Talep tahmini
cevap C. Pazar testleri
D. Delphi yöntemi
E. Endüstri Analizi Yöntemi

/////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi tedarikçinin gücünü ortaya koyan durumlardan biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Tedarikçinin başka hiçbir firmada olmayan bir uzmanlığa sahip olması
B. Tedarikçinin verimli iş karşısında makul fiyat talepleri ortaya koyması
C. Kurulan üretim sürecinin sadece bir tedarikçinin ürünleriyle uyumlu çalışması
D. Tedarikçinin piyasaya tamamen hâkim olması
cevap E. Tedarikçinin herhangi bir sebeple ikame edilemeyen nitelikte bir girdi sağlaması

/////////////////////////////////////////////////////////////
I.Girişimin pazara sunacağı mal ve hizmetlere karşı oluşacak talep
II.Girdi ve kaynak maliyetleri
III.Kaynaklara olan erişimin kısıtlanması
Yukarıda yer alan ifadelerden hangisi veya hangileri girişim başarısının etkileyen ekonomik koşulları içermektedir?

Lütfen birini seçin:
A. II ve III
cevap B. I, II ve III
C. Yalnız II
D. Yalnız I
E. I ve II

/////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi eski tip merdaneli çamaşır makinelerinin kırsal kesimde çok yoğun talebi olduğunu fark eden bir firmanın biraz araştırıcınca makinelerinin tereyağı yapımı için kullanıldığını şaşırarak fark etmesinin altında yatan müşteri sorusunu ifade etmektedir?

Lütfen birini seçin:
A. Müşteriler Ürünleri/Hizmetleri Ne Zaman Alıyor ve Ne Zaman Kullanıyor?
cevap B. Müşteriler Ürünleri/Hizmetleri Neden Satın Alıyor ve Nasıl Kullanıyor?
C. Satın Alanların Seçim Kriterleri Neler?
D. Ürünleri/Hizmetleri Kimler Satın Alıyor ve Kimler Kullanıyor?
E. Müşteriler Ürünleri/Hizmetleri Nereden ve Nasıl Satın Alıyor?

/////////////////////////////////////////////////////////////
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 4

cayisallama cayisallama
//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi Kanvas İş Modelinin yapıtaşlarından değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Kanallar
cevap B. Müşteri Kârlılığı
C. Değer Önerileri
D. Müşteri İlişkileri
E. Müşteri Kesitleri

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Özellikle dijital ürünlerde oldukça popüler hale gelen bu modelde, müşterilere temel bir ürün, bedava olarak verilirken daha üstün veya özellikli bir ürün ise bir ücret karşılığında verilerek elde edilen gelir modeli aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Reklam Destekli
cevap B. Bedelsiz ve Primli
C. Doğrudan Satış
D. Yem ve Olta
E. Kiralama

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi iş modelleri kullanmanın faydalarından değildir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Uzun vadeli, kapsamlı ve detaylı bir plan hazırlanması.
B. İş fikrinin başarılı olabilmesi için gerekli olan varsayımların belirlenmesi.
C. İş fikirlerinin önemli noktalar atlanmadan detaylandırılması.
D. Havada uçuşan iş fikirlerinin kağıda dökülmesini sağlamak.
E. İş fikrinin ne tür alternatifleri olabileceğini görebilmek.

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi Müşteri Kesitleri tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kriterlerden değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Davranışsal
B. Psikografik
C. Coğrafi
D. Demografik
cevap E. Bilişsel

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi Müşteri Kesitleri tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kriterlerden biridir?

Lütfen birini seçin:
A. Duygusal
B. Sezgisel
C. Dürtüsel
cevap D. Psikografik
E. Bilişsel

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Fayda, sadakat, kullanım sıklığı gibi özelliklere göre yapılan müşteri kesitlerine ayırma aşağıdakilerden hangisine göre yapılmıştır?

Lütfen birini seçin:
A. Coğrafi
B. Bilişsel
C. Demografik
cevap D. Davranışsal
E. Psikografik

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Bir iş fikrinden nasıl para kazanılacağının tarifi aşağıdakilerden hangisini tanımlamaktadır?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Gelir Modeli
B. Elmas Modeli
C. SWOT Analizi
D. Benchmarking
E. İş Modeli

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi iş modelleri kullanmanın faydalarından biridir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Havada uçuşan iş fikirlerinin kağıda dökülmesini sağlamak.
B. Uzun vadeli, kapsamlı ve detaylı bir plan hazırlanması.
C. Önemli unsurların soyut bir şekilde ortaya konulması.
D. Zaman ve maliyetin artması.
E. İş modeline ait fikirlere ilişkin belirsizliğin artması.

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Yüksek belirsizliğin azaltılabilmesi için, havada uçuşan iş fikrinizi yakalayıp hızlı bir şekilde kâğıda dökerek somutlaştırmanıza ve biraz detaylandırmanıza yardımcı olan araç aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Portföy Analizi
B. Gelir Modeli
C. Elmas Modeli
D. Fizibilite Raporu
cevap E. İş Modeli

//////////////////////////////////////////////////////////////////
Büyük ölçekli üretim yaparak büyük bir müşteri grubunun ihtiyaçlarını tek bir ürünle karşılayan pazarlama türü aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Uzun Kuyruk Pazarlama
B. Çok Yanlı Pazarlama
C. Niş Pazarlama
cevap D. Kitle Pazarlama
E. Doğrudan Pazarlama

1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 3

cayisallama cayisallama
Aşağıdakilerden hangisi alıcı ile satıcıları birleştiren ve aracıları ortadan kaldırarak erişilebilirliği ve bulunabilirliği artıran platformların genel adıdır?

Lütfen birini seçin:
A. Yatırım çekiciliği
cevap B. Pazaryeri iş modeli
C. Yeni pazar
D. Kaynak yeterliliği
E. Yapılabilirlik modeli

/////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdaki ihtiyaç türlerinden hangisinin karşılanması pazardaki rekabete dayalıdır?

Lütfen birini seçin:
A. Sabit ihtiyaçlar
B. Zorunlu ihtiyaçlar
C. Gizli ihtiyaçlar
D. Fiziksel ihtiyaçlar
cevap E. Doğrusal ihtiyaçlar


/////////////////////////////////////////////////////////////////
Çoğunluk müşterileri ilk müşterilerden ayıran en önemli fark hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. Sürünün önünde gitmeleri
B. Yenilikçi olmaları
C. Sadece gerekli olduğunda hareket etmeleri
cevap D. Sürüyü takip etmeleri
E. Kuşkucu olmaları
/////////////////////////////////////////////////////////////////

Hangisi iş fikrinin finansal olarak değerlendirilmesi ile ilgili söylenemez?

Lütfen birini seçin:
cevap A. İlk yatırım tutarına aynı zamanda başlangıç sermayesi adı verilir.
B. Başabaş noktası gelirlerin giderlere eşit olması için gereken noktayı ifade eder
C. Gelir gider tablosu geleceğe dair varsayımlardan oluşur
D. Yatırım geri dönüş süreci, ilk yatırım tutarının ne zaman yatırılacağını ifade eder
E. Yatırım geri dönüş süresi, elde edilen net kârın ilk yatırım tutarını ne zaman karşılayacağını ifade eder/////////////////////////////////////////////////////////////////
Hangisi vizyoner kişilerin en belirgin ortak özelliğidir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Deli, çatlak veya çılgın olarak nitelendirilmeleri
B. Planlı olmaları
C. Vizyona nasıl ulaşacaklarına dair somut bir planlarının olması
D. Akla yatan projeler ve fikirler üretmeleri
E. İyi bir finansal geliri ne pahasına olsun reddetmemeleri
/////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi iş fikrinin başarısız olmasının sebeplerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Kaynak eksikliğine rağmen harekete geçmek
B. Gereğinden fazla sermayeyi işe yatırmak
C. Hedef müşteri kitlesini çok geniş tutmak
D. Doğru ekibi kuramamak
E. Rekabetçi bir iş modeli kurgulamamak/////////////////////////////////////////////////////////////////
Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi'nin en üst basamağında hangisi yer almaktadır?

Lütfen birini seçin:
A. Nefes alma, yeme, içme, barınma
B. Güvenlik
C. Prestij, başarı, saygı görme
D. Ait olma, sevilme
cevap E. Kendini Gerçekleştirme
/////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi girişimcinin özelliklerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Proaktiftirler
B. Riskleri minimize ederler
cevap C. Belirsizlikleri gidermek için uğraşırlar
D. Risk almayı severler
E. Yenilikçidirler
/////////////////////////////////////////////////////////////////
“Müşteriler bir ürünü satın almazlar, ancak o ürünün sağladığı faydayı satın alırlar. Bunu göremeyen firmalar pazarlama körlüğü yaşarlar” sözü kime aittir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Theodore Levitt
B. Sidney Levy
C. Richard Bagozzi
D. Michael E. Porter
E. Philip Kotler
/////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi girişimcinin özelliklerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Yapılması gerekeni yapandır
B. Aldığı riskin farkındadır
C. Aldığı riski yönetendir
cevap D. Öğrenmeye mesafelidir
E. Konusuna hakimdir


/////////////////////////////////////////////////////////////////

1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 1

cayisallama cayisallama
Girişimcilik sürecinde, iş fikri geliştirme ile ürünün satış gelirlerinin yapılan harcamalar ile aynı seviyeye gelinceye kadar geçen işletmenin finans ihtiyacının olduğu alana ne ad verilir?

Lütfen birini seçin:
A. Geliştirme Yanlış
B. İşletme başarısı
C. Pazara giriş
D. Ticarileştirme aşaması
E. Ölüm vadisi
Geribildirim
“Nakit Yetersizliği” konusunu tekrar etmenizi öneriyoruz.
Doğru cevap: Ölüm vadisi
Soru 2
Yanlış
10,00 üzerinden 0,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Ülkemizde geçerli olan KOBİ tanımında hangi işletmeler yer almaktadır?

Lütfen birini seçin:
A. Yerel –Ulusal – Uluslararası İşletmeler
B. Mikro – Küçük – Orta Ölçekteki İşletmeler
C. Küçük – Orta – Büyük Ölçekteki İşletmeler Yanlış
D. Küresel ve Yabancı Ortaklı İşletmeler
E. Mikro – Yerel – Uluslararası İşletmeler
Geribildirim
“Girişimcilik ve KOBİ” konusunu tekrar etmenizi öneriyoruz.
Doğru cevap: Mikro – Küçük – Orta Ölçekteki İşletmeler
Soru 3
Doğru
10,00 üzerinden 10,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Aşağıdakilerden hangisi başarılı bir girişimcinin sahip olması gereken en temel özelliklerinden biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Risk alma
B. Liderlik
C. Stres Doğru
D. Yenilikçilik
E. Öz-yeterlilik
Geribildirim
Doğru cevap: Stres
Soru 4
Doğru
10,00 üzerinden 10,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Aşağıdakilerden hangisi girişimcilik sürecinin aşamaları arasında yer almamaktadır?

Lütfen birini seçin:
A. Kaynakların bulunması
B. Fırsatların tespiti
C. Örgütleme Doğru
D. İş planının oluşturulması
E. Büyüme ve çıkış
Geribildirim
Doğru cevap: Örgütleme
Soru 5
Yanlış
10,00 üzerinden 0,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Aşağıdakilerden hangisi girişimcilik başarısızlığında bir sebep olduğu kadar çoğu zamanda bir sonuçtur?

Lütfen birini seçin:
A. Girişimci ve ekip ile ilgili nedenler
B. Kuruluş öncesi yeterli araştırmanın yapılmaması Yanlış
C. Ölçüsüz büyüme
D. Çevresel nedenler
E. Nakit yetersizliği
Geribildirim
“Girişimcilikte Başarısızlık Faktörleri” konusunu tekrar etmenizi öneriyoruz.
Doğru cevap: Nakit yetersizliği
Soru 6
Doğru
10,00 üzerinden 10,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Aşağıdaki seçeneklerden hangisi girişimcinin kuruluş aşamasında sermaye bulacağı kaynaklardan biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Öz sermaye
B. Melek yatırımcılar
C. Tedarikçiler Doğru
D. Kamu fonları
E. Banka kredileri
Geribildirim
Doğru cevap: Tedarikçiler
Soru 7
Doğru
10,00 üzerinden 10,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Aşağıdakilerden hangisi yönetim fonksiyonlarından biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Planlama
B. Örgütleme
C. Yürütme
D. Kontrol
E. Programlama Doğru
Geribildirim
Doğru cevap: Programlama
Soru 8
Yanlış
10,00 üzerinden 0,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Aşağıdakilerden hangisi KOBİ'lerin girişimcilerinden kaynaklanan dezavantajlarından biridir?

Lütfen birini seçin:
A. Karar almada tek yöneticiye bağımlı olmak
B. Büyük işletmelerin fiyat rekabetine dayanıksızlık Yanlış
C. Sektörde yeni olmadan kaynaklanan bilgi ve tecrübe eksikliği
D. Düşük miktarlı tedarik nedeniyle üretim maliyetlerinin yüksek olması
E. Satış dalgalanmalarının yüksek olması
Geribildirim
“KOBİ'lerin Dezavantajları” konusunu tekrar etmenizi öneriyoruz.
Doğru cevap: Sektörde yeni olmadan kaynaklanan bilgi ve tecrübe eksikliği
Soru 9
Yanlış
10,00 üzerinden 0,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Bir firmanın Türkiye'de henüz mevcut olmayan bir hizmeti sunarak pazarda çok önemli bir başarı kazanması girişimcilik sürecinin hangi aşamasına örnek olarak verilebilir?

Lütfen birini seçin:
A. Çıkış
B. Büyüme Yanlış
C. Fırsatların tespiti
D. Kaynakların bulunması
E. İş planının oluşturulması
Geribildirim
“Girişimcilik Süreci” konusunu tekrar etmenizi öneriyoruz.
Doğru cevap: Fırsatların tespiti
Soru 10
Doğru
10,00 üzerinden 10,00 notunu ver
İşaretlenmemişSoruyu işaretle
Soru metini
Girişimcinin en önemli fonksiyonu aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. İş fikrini saklı tutmasıdır.
B. Başarıya karşı toleransının düşük olmasıdır.
C. Yenilik yapması ve yenilikçi bir işletme kurmasıdır. Doğru
D. Öz sermayeye sahip olmasıdır.
E. Finansal destek bulabilmesidir.
Geribildirim
Doğru cevap: Yenilik yapması ve yenilikçi bir işletme kurmasıdır.
1

kosgeb eğitimi soruları ve cevapları bölüm 2

cayisallama cayisallama
İhtiyaçla ilgili aşağıdaki seçeneklerden hangisi yanlıştır?

Lütfen birini seçin:
A. İhtiyaç bir kişinin eksikliğini hissettiği şeydir
B. İhtiyaç zamana göre değişebilir
C. Araçları değişse bile ihtiyaçlar devam eder
Cevap D. Direkt olarak ihtiyacı gidermeye çalışmak girişimci için doğru bir hamledir
E. İhtiyaç trendlere göre değişebilir

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi inovasyon kaynaklarından biri değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Teknoloji
B. Müşteriler
cevap C. Arkadaşlarımız
D. Pazar trendleri
E. Regülasyonlar
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Müşteri keşfi sırasında aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

Lütfen birini seçin:
A. Devamlı siz konuşun, müşteriyi çok fazla konuşturmayın.
B. Müşterilerin yaptıklarından çok söyledikleriyle ilgilenin.
cevap C. Müşterinin yaşadıklarını inceleyip, hayatının hangi kısmında ürününüzü kullanabileceğini keşfetmeye çalışın.
D. Şöyle bir ürünümüz var kullanır mısınız? şeklinde soru yöneltin.
E. Cevabını az çok bildiğiniz soruları yeniden sorun.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
İnsanların dosyalarını online ortamda saklamalarını ve başkalarıyla paylaşmalarını sağlayan web sitesi/uygulama aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:
A. WeWork
B. Mailchimp
cevap C. Dropbox
D. Malwarebytes
E. Joy Mangano
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi inovasyon çeşidi değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Satış Kanalı
B. Müşteri Deneyimi
cevap C. Fiyat Değişikliği
D. İş Modeli
E. İş ağı

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Aşağıdakilerden hangisi girişimci için bir fırsat olabilir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Güneş enerjisi cihaz maliyetlerinin düşmesi
B. İyi bir girişim adı bulmak
C. İyi bir ortak bulmak
D. İyi bir ihtiyaç görmek
E. İyi bir fikir bulmak
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Müşteri keşfi sırasında aşağıdakilerden hangisi asla sorulmaz?

Lütfen birini seçin:
A. Köpeğiniz tüy döküyor mu?
cevap B. Köpeğinizin kötü kokmaması için şampuan çıkardık, alır mıydınız?
C. Köpeğinizle yaşamanın ne gibi sıkıntıları var?
D. Köpeğiniz olması nasıl bir duygu?
E. Köpeğiniz kötü kokuyorsa ne yapıyorsunuz?

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi bir problem değildir?

Lütfen birini seçin:
A. Deniz seviyesinin yükselme ihtimalinin olması
cevap B. Yangınlar sebebiyle zarar gören ormanların ıslah edilmesi
C. Tarım ve balıkçılığın azalması
D. Sel felaketi sebebiyle yok olan evler
E. Buzulların erimesi

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

Lütfen birini seçin:
A. İyi bir fikir bulduysak öncelikle test etmeliyiz.
cevap B. Bir çok başarılı girişim ilk günkü halini korumuştur.
C. Bir çok başarısız girişim ihtiyaç olmadığından değil parasızlıktan kapanmıştır.
D. Problem keşfetmek ve çözüm üretmek girişimcinin ilk adımıdır.
E. Fırsatlar imkanlarla ve çevre şartlarıyla ilgilidir.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Aşağıda yer alan inovasyon alanlarından hangisi yanlış verilmiştir?

Lütfen birini seçin:
cevap A. Ürün çeşitliliği
B. Ürün performansı
C. Müşteri deneyimi
D. İş ağı
E. Ürün sunumu

1

1100 tl pandemi sosyal destek programı

cayisallama cayisallama
1100 tl pandemi sosyal destek programı

aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı
pandemi sosyal destek programı başvuru açıklaması
açshb pandemi sosyal destek faz-3 başvuruları, e-devlet üzerinden "t.c. kimlik numarasının" son hanesine göre alınmaya başlanmıştır.

başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.

değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.

aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

Şartlar

başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:
pandemi sosyal destek programı faz 1 ve faz 2 kapsamında verilen 1000 tl'lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
5510 sayılı kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
5510 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
sosyal güvenlik kurumu (sgk)'ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
işkur işsizlik ödeneğinden faydalananlar,
işkur kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar

başvuru günleri:

hafta sonu: herkes
pazartesi: tc kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar
salı: tc kimlik numarasının son rakamı 2 olanlar
çarşamba: tc kimlik numarasının son rakamı 4 olanlar
perşembe: tc kimlik numarasının son rakamı 6 olanlar
cuma: tc kimlik numarasının son rakamı 8 olanlar

başvuru formu
1
0 /