türkiye

eymen yafes
güzel ülkemiz...
bu aralar daha bi yanlız daha bir garip...
ateş sarmış dört bir yanını...
içerde desen kıyametler kopuyor...
...
meğer mümbit topraklarında
ne hainler barınmış masuma bürünmüş kılıklarla...
...
tam korkmak / irkilmek gelecekken aklıma...
mağaradan bir nida yükseliyor insanlığa...
...la tahsen innellahe meana...

Rıhtım
Her yeri güzel memleketin. Değerleri de öyle. Hepsi kayboluyor, en kötüye rücu ederek kayboluyor. Doğal güzellikler çirkin beton yığınlarına; insanların temiz kalpleri, kendini sorgulamayan bilgisiz müdahaleci kaba insanların sıradan bir organına dönüşüyor.

Bir ekonomik kriz, doğal felaket olsa yok edip yerine binalar inşa ettiğimiz tarım arazilerinde beton kemiririz artık.
abuzeroklava
Bugünkü Türkiyeyi anlatan bir belgesel yaptığımızı düşünelim ve son 4 yılın konu başlıklarını yazalım:
(sadece ilk anda aklıma gelenler, altına siz ekleyin)
Türkiye'de daha önce benzeri olmayan Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları, Mit tırları olayı, Türkiye İşid'i destekliyor yalanları, Kobani olayları, Rus uçağını düşürme olayı, Hendek Savaşları, Suriye'deki PKK Kantonları, şehirlerimizdeki bombalı terör olayları, MHP'ye operasyon gayretleri, 15 Temmuz Darbesi, Rus büyükelçi cinayeti, AB sistematik mobingi, Barzani Referandumu... vs.
Hepsi de Haçlı-Yahudi İttifakının hızlandırılmış Türkiye projesinden konu başlıkları...
Verdiğimiz cevaplar ise şöyle:
Sokak olaylarını kontrole alma, yargı ve emniyeti temizleme, Fırat kalkanı, darbeyi püskürtme, olağan üstü hal ile sert ve seri tedbirler, Başkanlık sistemine geçiş, Rusya ile yakınlaşma...vs.
cayisallama
İklimi ile ilgili,
sıcakların her mevsim yükselmesi (son 42 yıldır sürekli artış seyrediyor) ile su kaynaklarında azalma meydana gelmiştir.

Türkiyede kişi başına düşen 1,519 m3 lük su miktarı ile su sıkıntısı çeken ülkeler arasında.

Türkiyede suyun %73 ü her yıl tarımda kullanılıyor. Sulanılan arazilerin %97 yüzeysel sulama ile sulanıyor. Damla sulama yapılan alanlar oldukça az. Atık su arıtma tesisi olarak ülkece yetersiziz.
ingiliz anahtari
Ben Türkiye'de insanların gerçek evrensel demokrasiyi istediğinden emin değilim. Çünkü herkes kendi taraftarlarının yanlışını savunuyor. Kimse kendisi gibi düşünmeyenlerin doğru şeyler söyleyebileceğini kabul etmiyor. CHP li veya Akp li olabilirim ama vicdanımla hareket etmeliyim. Onların yanlışını savunmak gibi bir görevim olamaz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches