confessions

abuzeroklava

1. nesil Moderatör - Moderatör -

  1. toplam entry 3141
  2. takipçi 28
  3. puan 96062

emine şahin

abuzeroklava
10 Kasım sabahı Edirne'de gözaltına alınan 21 yaşındaki Emine Şahin, Atatürk'e hakaret suçundan tutuklanıp cezaevine gönderilmiş.
İyi de hakaret etmemiş ki, sadece "Atatürk ilah değildir" diye haykırmış bu suç mu, hakaret mi?
Yoksa ilah mı size göre?
Ne demek, yani kemalistlerin gönlünü ferahlatalım da, müslümanların durumu mühim değil öyle değil mi?
Anlayın artık Atatürk İlah Değildir ona put muamelesi yapmayın demenin neresi kabahat..?!

Şu ayet-i kerimeler çok açık değil mi?
*Sizin şu karşısında durduğunuz heykellerde nedir? (Enbiya sûresi, ayet 52)
*Ancak Allahın huzurunda ayakta saygıyla durun! (Bakara sûresi, ayet 238)

Allah cc aşkına sizin şu yaptıklarınız hangi kitaba göre?

11 kasım 2018 gazze saldırısı

abuzeroklava
Allah cc Filistinli kardeşlerimizin yardımcısı olsun..!
Gündüzünde israilin yaptığı saldırılara gece misilleme yapılmış!

Hamas, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği hava saldırılarına, 200'e yakın roket atışıyla karşılık verdi.

kahrol israil

10 nisan 1928 devletin dininin kaldırılması

abuzeroklava
(bkz: laiklik)

TBMM tarafından kabul edilen ilk anayasa 20 Ocak 1921'de yürürlüğe girdi. 1921 Anayasası, değişen ve gelişen ihtiyaçları karşılamaya yetmeyince, anayasanın esas prensiplerine sadık kalmak şartıyla, 20 Nisan 1924 tarihinde, 491 sayılı kanunla ikinci bir anayasa kabul edildi.
Bu anayasada "#Devletin_dini_İslam_dinidir" maddesi 10 Nisan 1928'deki değişiklikle #kaldırıldı ve #laiklik ilkesi 1937'de anayasaya #girdi.

Özdemir İnce'nin Hürriyet'te laiklik ilkesinin anayasaya girişini anlattığı ve 5 Şubat 2010'da yazdığı “Laiklik ilkesinin Anayasa'ya girmesi” başlıklı yazısından bir kısım şöyle:

1) İlk Osmanlı anayasası olan Kanunu Esasî 23 Aralık 1876'da, Islahat Fermanı'nda olduğu gibi bir Hattı Hümâyun ile ilan edildi.

Madde 11- Devleti Osmaniye'nin dini İslam dinidir.

Bununla birlikte, aynı maddede, halkın asayişine ve genel ahlaka aykırı olmamak koşuluyla bütün inanışlar serbesttir ve Devletin koruması altındadır, denilmektedir.

2) 1921 Anayasası olan Teşkilatı Esasiye Kanunu'nda devletin diniyle ilgili bir madde bulunmamaktadır.

3) 29 Ekim 1923 tarihli, “Teşkilatı Esasiye Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair Kanun” ile din Anayasa'ya girmiştir.

Madde 2- Türkiye Devletinin dini, Dini İslam'dır, Resmi lisanı Türkçedir.

4) 1924 Anayasası'nda devletin dininin, İslam dini olduğu belirtilmiştir. Hilafetin Anayasa'dan önce kaldırılmış bulunmasına, Anayasa'nın kendisinin de laik olmasına karşın, koşullar böyle bir kuralın Anayasa'da yer almasını gerektirmiştir. Kuralın Anayasa'nın 2. maddesinden çıkartılması ancak 10 Nisan 1928'de yapılan Anayasa değişikliği ile olabilmiştir.

5) 5 Şubat 1937'de yapılan değişiklikle, 2. maddeye, Devletin temel nitelikleri olarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin programında yer alan altı ok, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır” biçiminde girmiştir.

6) 1961 Anayasası Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve 'Başlangıç'ta belirtilen temel ilkelere dayanan, milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

7) 1982 Anayasası Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Madde 4: Anayasa'nın 1'inci maddesindeki Devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Madde 174: Anayasa'nın hiçbir hükmü, Türk toplumunu çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarma ve Türkiye Cumhuriyeti'nin laik niteliğini koruma amacını güden, aşağıda gösterilen inkılap kanunlarının, Anayasa'nın halkoyu ile kabul edildiği tarihte yürürlükte bulunan hükümlerinin, Anayasa'ya aykırı olduğu şeklinde anlaşılamaz ve yorumlanamaz...

......iş bu halde iken bu devletten dini hassasiyet yada vatandaşın dini ehem-mühim görüşlerine duyarlı olmasını beklemek abesle iştigal!

Daha evvelki paylaşımımda da vurguladığım gibi "sistem Chpnin altıoku üzerine bina edilmiş iken" kim gelirse gelsin ancak devam niteliği olmaktan öte gidemiyor!
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches