confessions

emekli talebe

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 96
  2. takipçi 14
  3. puan 7030

sözlüğü şahsi menfaati için kullanan yazar

emekli talebe
bizzat benim. bakın bizatihi demedim. neden? çünkü ''bizatihi'' kendiliğinden demektir, ''şahsen,kendi, kendisi, doğrudan doğruya'' anlamlarını taşımaz. neyse. genel itibariyle kelime haznemi genişletmek ve kendimi yazarak ifade etme kabiliyetimi geliştirmek amacıyla kullanıyorum sözlüğü. tamamen kendi çıkarlarım için, faydacı bir yaklaşımla yani.

cehaletle mücadele

emekli talebe
çok temel bir kabul ile başlar bu cidal. o da kişinin kendinin ne kadar cahil olduğunu farkı etmesiyle olur. hakikaten farkına varmasıyla, bunu idrak etmesiyle yani. öyle laf olsun diye değil. zor mesele.

aman ne iyi

emekli talebe
müspet bir hali istihfaf etme gayesiyle dile getirilen kalıplaşmış bir ifade.

---hayatım maaşıma zam aldım.

aaa deme! ne kadar oldu peki?

---hesaplamalarıma göre %3,571'lik bir artış oldu.

çıldırtma adamı ercan! kaç lira oldu yani?

---bundan böyle aylık tam 1450 lira alacağım hayatım.

peh! aman ne iyi...

üniversitelere giriş sınavlarında bir türlü başarılı olamamak

emekli talebe
başarı göreceli... sınavlara hazırlanan talebe sahip olduğu bilgi birikimini ve lazım gelen diğer kabiliyetlerini verimli bir şekilde kullanarak sınavdan alabileceği en yüksek puanı almışsa o başarılıdır. barajı aşamasa dahi başarılıdır hatta. bu başarının kişisel yönü. bir de talebenin aynı sınavlara giren diğerleri ile mukayese edilmesiyle ortaya çıkan bir başarı ölçütü mevcut. haliyle bunu net bir şekilde ortaya koymak daha güç ve meselenin bu cihetini yorumlayarak ortaya bir başarı tablosu koymak da zor. fakat yine de gerekli olan tüm veriler elde edildikten sonra yapılması imkansız değil. başarının manevi yönünü ihmal ettikten sonra bu mümkün, evet.

neyse. velhasıl-ı kelam üniversitelere giriş sınavlarında başarısız olmanın tek nedeni tembelliktir. bu süreci bir maraton olarak ele alıp sınavlara düzenli bir şekilde hazırlanan her talebe istediği neticeyi alır. makul bir hedefe sahipse tabi.

not: makul hedef nedir?

denemelerde alınan neticeler göz önünde bulundurularak ortaya koyulan gayeye makul hedef denir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches