iş görüşmesine gideceklere tavsiyeler

mödo
sormadıkları sürece hangi (gbkz:takım)ı tuttuğunuzu söylemeyin... hatta sorsalar bile söylemeyin
mukay
takım sorarak adam elenecekse o mülakatta sıkıntı var demektir.önemli olan kendinizi en doğru ve özet şekilde karşı tarafa aktarabilmeniz.
mülakat görevlilerine "EFENDİM" şeklinde hitap ediniz.
eliniz kolunuz ayaklarınız rahat dursun ama bunu abartmayın yani;küstah,ukala ve saygısız bir izlenim vermeyin.
Samimi davranın kendinizden emin durun ve güvenilir bir duruş sergileyin.
cümlelerinizi hızlıca söylemeyin düşünerek ve akıl süzgecinden geçirerek en doğru cümle ile ifade edin çünkü yanlış bir şey söylerseniz birde onu düzeltmek için uğraşıp hem zaman hemde puan kaybedersiniz.bu hususta son olarak dikkat etmeniz gereken şey cümlelerinizi süslemeye çalışmayın,en yalın en doğal ve basit haliyle ifade edin.gereksiz saygı ve abartı sözcükleriyle dolu cümleler dinleyicinin kulağına hoş gelmeyebilir.
mülakat odasına girmeden önce kapıya bakın ve içeride ejderha olsa bile kaç yazar deyin kendinize gaz verin.
Son olarak ALLAH (C.C.) tevekkül edin. tabi çalışmadan tevekkül olmaz.
başarılar.
maniacteam
mülakat görevlilerine "efendim"şeklinde hitap etmenize gerek olmayacak tavsiyeler.kendinizden ve öz saygınızdan ödün vermeden kendinizden emin ve o işletmeye/kuruma bir şeyler katabileceğinizi o şirketin mülakat yapan ik personeline inandırmanız gerekmektedir.ayrıca işle ilgili eğer varsa;teknik bilginizi sonuna kadar konuşturunuz,en önemli nokta ise sorulan sorulara kısa,öz,anlaşılır ve net yanıt verebilmenizdir.gerekmedikçe veya soru sorulmadıkça konuşmayın ve "aşırı"istekli gözükmeyin.böyle yaparsanız "o işe çok ihtiyaç duyduğunuzu" ve "ne iş olursa yaparım,artık yeter ki şuraya bir kapağı atayım"izlenimi oluşturur ve olumsuz bir intiba bırakabilirsiniz.işbu yazı 18 senelik iş hayatımda yaşadığım tecrübeler ışığında yazılmıştır.
mukay
Sayın maniacteam 18 yıllık iş hayatınıza saygı duyuyorum,her ne kadar ne iş yaptığınızı,kaç defa mülakat tecrubesi yaşadığınızı bilmesem de. Giriş cümlenizi beğenmedim.Anlattıklarınızın çoğuna katılsam da bende uyandırdığınız izlenim olumsuz oldu.
yukarıdaki yazı ile bizlere mülakattan çok münazarayı (karşıt fikirlerin çarpıştırılması) anlatmış oldunuz.
iş gücü talebinde bulunan kurumlar özel yada devlet olabilir,işe alım yapılacak pozisyonlar liyakat (tecrübe ve bilgi) gerektirebileceği gibi,yetiştirilmek üzere personel ihtiyacını karşılamak amaçlı da olabilir.
Ben mülakat konusunda üniversiteden yeni mezun olmuş 20 li yaşlarında tecrübesiz ve teorik bilgisi orta halli bir gencin yetiştirilmek üzere özel yada kamu kurumu mülakatından bahsetmek istemiştim.Yada en azından yazıma onların kulak vereceğini düşünmüştüm.

Sayın maniacteam'ın mülakat hakkındaki sözleri daha çok liyakatli kişilerin arandığı alt yapısı sağlam kimsenin katılacağı mülakatlar için geçerli olabilir.bu durumdaki bir insan da zaten mülakatta nasıl davranması gerektiğini bilir.

Dikkat!
Burası Türkiye ve işsizliğin yoğun yaşandığı bir yer.Dolayısı ile birçok insanın (özellikle yeni mezunların) işe çok ihtiyacı var.mülakatı yapanlara zaten CV ile kendiniz hakkında birçok bilgi veriyorsunuz.yani adamlar zaten sizi 3 aşşağı 5 yukarı biliyor.Torpiliniz yok ise, olmadığınız biriymiş gibi davranmayın ve aşırı özgüven patlaması yaşamayın sakın.Mülakat fırsatı yakalayan bir işsisizin mülakat esnasında efendim şeklinde hitap etmesi onun ezik olduğu yada işi yapamayacağı anlamına kesinlikle gelmez.ayrıca efendim kelimesi saygıyı ifade ettiği gibi sonundaki -im iyelik eki ile aideyeti ve samimiyeti ifade eder.
werty
referansınız olmadan en azından ilk denemenizde olmayacağını bilin. rahat olun, en az 1.5 seneniz bu görüşmelerle geçecek.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches