lgs

kuntakinte
bugün yapılan liselere giriş sınavı. ben de çalıştığım okulda sınav bina başkan yardımcısı gibi tuhaf bir sınavla görevliydim. çocuklarımız stresliydi. birçoğu parmağını yedi sınav boyunca.

araklı

kuntakinte
6 yıldır çalıştığım ilçe. Trabzonun 30 km doğusunda yer alıyor. trabzonlular burayı pek sevmezler nedense. ben bulunduğum ortamı bir şekilde severim. fena değilsin araklı.

miyokardit

kuntakinte
bir hafta boyunca yaşadığım kalp sıkışmasının ardından kanda troponin seviyesinin yükselmesi ile aldığım hastalık tanısı. Hemen başlangıç anında hastaneye gittiğim için şanslıyım sanırım. 3 hafta oldu hala çok çabuk yoruluyorum. Bu hafta kontrole gideceğim. İnşallah çabuk geçer.

Edit: halk ağzıyla kalp kası iltihabı.

geçmişe dair özlem

kuntakinte
İnsan mutlaka geçmişte yaşadığı güzel günleri sonrasında özler. Bu ne kadar sonra olur? Güzel günler yavaş yavaş bitince. Şimdi bakıyorum da eğlence dolu ortamın, enerji yayan arkadaşlarımın hepsi türkiye'nin dört bir ucuna yayılmış. Nasıl özlemeyeyim. Şunu da biliyorum ki asla bir daha eskisi gibi olmayacak.

Haa burayı da özlüyorum. Burası da eskisi gibi değil.

turgut özal

issiz adam
Cumhurbaşkanı Özal, vefatından önce 1993'te Balkan gezisine çıkar. Gezinin ikinci durağı Makedonya'dır.

Makedonya Ohri'de Haydari tekkesi ziyaret edilir. Heyette Genelkurmay ikinci başkanı dahil birçok bürokrat, gazeteci vardır.

Bundan sonrasını Özal'ın yakınındaki ve güvendiği adamlardan olan, İhlas Holding'de çalışan ve İhlas Haber Ajansı'nda genel müdürlük yapıp, bu geziye katılıp olaya şahitlik edip paylaşan Fevzi Kahraman anlatıyor :

"O gün hava oldukça soğuktu. Tekke'ye girdik. Soğuktan geldiğimiz için çay çok hoştu. Özal ve herkes bağdaş kurup oturdu. İlahiler dinlendi. Tekke'nin hocası, tekkenin geliş tarihçesini anlattı.

Tekke'den çıkıldı.

Özal, Tekke hocasına bu tekkeyi 450 yıl önce buraya getiren şeyhin kabrini sordu.

O arada Cumhurbaşkanı yaveri Kurmay Albay [bence manidar bir tavırla] saatine bakarak; "Sayın Cumhurbaşkanım dışarıda bekleyenler var, program çok sarktı" dedi.

Özal; "Sarkarsa sarksın canım, benden başka gezecek Cumhurbaşkanı mı var" diye manalı bir cevap verdi.

Tekke'yi kuran şeyhin kabrine yürüdüler.

Fotoğrafta görülen şeyhin kabrine girdik. Dualarımızı okuduk.

Sonra Özal Tekke'nin hocasına: "Burada Osmanlı Sancağı olması lazım, nerede?" diye sordu.

Hoca; yan tarafta çürümüş bir dolaptan, diktatör Tito zamanında dolaba kilitlenmiş ve lime lime olmuş, Osmanlı Sancağını çıkardı. Çok yüksek duygusal bir ortam olmuştu.

Özal ağlıyordu. Benimde gözlerimden yaş akıyor, Özal'a bakamıyordum.

Tozlu ve resimde görüldüğü gibi, lime lime olmuş bir Osmanlı sancağı Özal'ın elindeydi. Gözlüklerini çıkardığını gördüm ve dayanamadım dışarı çıktım. Yüzüne gözüne sürmüş.

Bilgili ve ihlaslı olmak bambaşka bir manevi haz veriyor insana. Bende ilk defa bir Osmanlı sancağı gördüm.

Özal, bilgili, ihlaslı ve istismardan uzak, tarihini iyi bilen, dünyayı iyi tanıyan, ecdadının yolunda, ülkesine çağ atlatan büyük bir devlet ve gerçek bir millet adamıydı.

Mekânın cennet olsun büyük adam..."

Alıntıuçak mezarlığı

axit

Tucson, Arizona'da yaklaşık 4.400 uçaktan oluşan dev bir uçak mezarlığı bulunuyor.
Davis-Monthan Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki 2.600 dönümlük bir alan; dünyanın en büyük uçak mezarlığına ev sahipliği yapıyor.üvey baba

axit
ÜVEY BABA..1998 yılında Star TV'de yayınlanmaya başlayan bir dizi. Dizi 1998 yılında çekilen Üvey Baba filminin aldığı reytingler ve izleyicinin beğenisi ile 1998 yılında aynı kadro ile dizi olarak yayınlanmaya devam etmiştir. 2002 yılında Star TV'ye RTÜK tarafından 15 günlük kapatma cezası nedeniyle kısa bir süre Teleon'da yayınlanmış fakat 15 günlük cezasını bitirdikten sonra tekrar Star TV'de yayınlanmıştı. Ancak Şemsi İnkaya 143. Bölümde diziden ayrılmıştır. 2003 yılında yayından kaldırılacakken ani bir atakla Flash TV'ye transfer oldu. 2004 yılında ekrana veda etti. Kemalettin Tuğcu'nun Üvey Baba adlı romanından TV'ye uyarlanan dram türündeki dizisidir...
kınalı kuzum

issiz adam
Sezen Aksu ''Kınalı Kuzum'' şarkısının oluşum evresini şöyle anlatıyor:

''Bir gün stüdyo 'da yaylılar gelmiş Mithatcan onları idare ederken ben de orada oturuyorum. Birdenbire farkına vardım ki benim oĝlum büyüdü, ama gerçekten nasıl çarpıcı bir şekilde farkına vardım. Gerçekten bi daĝıldım ve o dakikada yazdım bu şarkıyı doĝum günü hediyesi olarak da verdim oĝluma ama oĝlan tıkandı aĝlamaktan. Aslında aĝlayacak bir şeyde yok şarkıda ama yani bir şekilde dokundu işte çocuĝa. Ben dedim ki Ay Mithatcan ben kötü bir şey yapmak istemedim oĝlum dedim. ''Ya anne çok iyi bir şey yapmışsın ben şimdi anladım senin insanlara ne yaptıĝını'' dedi.

(bkz: Mithat Can Özer)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches