confessions

gercektosunpasa

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 1427
  2. takipçi 24
  3. puan 37784

neden belirli bir yüksekliğin üzerinde ağaç yetişmez

gercektosunpasa
Ağaçlar gövde uzunluğu 3 metrenin üzerinde olan odunsu yapıdaki bitkiler olarak tanımlanabilir. Genellikle ağaç sınırı olarak bilinen belirli bir yüksekliğin üzerindeki irtifalarda yetişmezler. Bunun nedeni ağaç sınırının üzerindeki iklim koşullarının ağaçların büyümesi, yaşamlarını devam ettirmesi ve çoğalması için uygun olmamasıdır.

Yüksek bölgelerde özellikle soğuk mevsimlerde ulaşılan düşük sıcaklıklar hücrelerin zarar görmesine neden olabilir. Gövde uzunlukları diğer bitkilere göre daha yüksek olan ağaçlar bu durumdan daha fazla etkilenir. Düşük sıcaklık topraktaki suyun donmasına neden olarak topraktan alınan su miktarının da azalmasına neden olur.Ayrıca yoğun karın ve şiddetli rüzgârın sebep olduğu mekanik aşınmalar mikroorganizmaların ağaçların dokularına zarar vermesine imkân verir.

Ağaçların büyümesinde temel etken fotosentez sonucu karbon depolayabilmeleridir. Ancak düşük sıcaklıkların hüküm sürdüğü dönemin uzun olduğu yüksek bölgelerde ağaçların büyüme dönemi çok kısadır. Bu durum ağaçların yaşamlarını devam ettirebilmesini engeller. Düşük sıcaklık ayrıca yeni hücrelerin oluşumunu da yavaşlatır.

Filizlenme yeni ağaçların ve ağaç kolonilerinin oluşmasında en önemli etkendir. Ortalama sıcaklığın düşük olduğu yüksek bölgelerde tohumların olgunlaşması ve yeni filizlerin oluşumu yavaşlar.Ağaç sınırı sadece yüksekliğe göre değil bölgenin bulunduğu enleme göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin Ekvator bölgesinde ağaç sınırı 5000 metreye ulaşabilirken yüksek enlemlerde 1000 metreye kadar düşebilir.

anne babaların ergenlik dönemindeki çocukları anlaması

gercektosunpasa
-Ana babalara çocukları arasındaki kuşak farkı, sanıldığı kadar derin değildir.
-Kuşak çatışması gibi görülen çoğu sorun; saç, müzik, giyim tarzı gibi yüzeysel konulardaki farklılıklar.
-kuşaklar arası giyim farkının ilişkinizi zedelemesine fırsat vermeyin.
-çocuğunuz giyim konusunda sizinle bir mücadele içine girmediğinde, zaman içinde uygun olmayan giyimde ısrar etmeyecektir.

kelimelerimize dikkat ederek konuşmak

gercektosunpasa
Kelimelerimize dikkat etmeliyiz çünkü güzel konuşmak, olumlu düşünmemizi ve doğru karar alarak olaylara uygun davranmamızı sağlar.
Çocuklarımıza yaramaz, inatçı , huysuz, uyumsuz, gibi sıfatları yakıştırmamalıyız ve onlarla konuşurken bu tür kelimeleri kullanmamalıyız.

Türkçe, birbirimize her an başka bir güzel kelime söyleyebilecek kadar zengin bir dildir.

ayin

gercektosunpasa
genellikle önceden belirlenmiş bâzı kurallara göre icra edilen dînî tören. Âyinlerde çoğunlukla sembollerden ve ilahî kavramlardan faydalanılır. Genellikle tapınaklarda, özel giysilerle ve bâzı dinlerde özel makyajlarla yapılır.

Yanlış bir kanı olarak genellikle Hristiyanlığa atfedilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches