confessions

mödo

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 883
  2. takipçi 6
  3. puan 37424

inkaya

mödo
İnkaya, Bursa'nın Uludağ'a varmadan önce bir köyüdür. Burada tarihi Çınar ağacı bulunmaktadır. Buraya gelenlerin Çınar ağacına ve Bursa'nın manzarasına karşı meyve tabağı ve gözleme yemesi tavsiyedir.

inkaya çınar ağacı

mödo
Bursa'nın Osmangazi ilçesi Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya köyü içerisinde yaklaşık 600 yıl önce filizlenmiş bir çınar ağacı 1991 yılında rahmetli Barış MANÇO'nun bir televizyon programında bu çınarı konu alması sonucu ilgileri üzerine çekmiştir. Bulunduğu köyle aynı ismi taşıyan İnkaya Tarihi Çınar Ağacı bugün yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak yeri haline gelmiştir. Doğu Çınarı ismi ile de anılmaktadır.
İnkaya Tarihi Çınar Ağacı ana gövde genişliği yaklaşık 3 metre ve gövde çevresi 9,2 metredir. 13 ana kola sahiptir. Bu kolların kalınlığı 3-4 metreyi bulabilmektedir. Türkiye'nin en yaşlı ağaçlarında biridir.

BİRİNCİ murat

mödo
I. Murad, Murad-ı Hüdavendigâr veya Gazi Hünkar, Osmanlı Devleti'nin üçüncü padişahı. Babası Orhan Gazi, annesi Nilüfer Hatun'dur. Kendisine “Hükümdar", "bey" anlamına gelen hüdavendigâr unvanı verilmiştir. Kosova meydan muharebesinde bir sırf askeri tarafında şehit edilmiştir. O asker Osmanlı askerleri tarafından parçalanmıştır. Kabri Bursada bulunmaktadır. Bir duası var ki; bu nasıl teslimiyet.!

bursa ulucami

mödo
Bursa Ulu Cami, Bursa'da I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış dini yapıdır. Bursa'nın tarihi sembollerinden olan cami, Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerindedir. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. Bursa'nın Ayasofya'sı diye nitelendirilir. Bu camiinin küçük küçük çok sayıda kubbeleri var. Padişah gireceği savaştan galip çıkarsa sahip olduğu vilayet kadar camii yaptıracağına dair söz verir. Girdiği savaştan galip ayrılır lakin her vilayeti sayısınca camii yaptıramaz. Bunun üzerine vilayet sayısınca bir camiiye kubbe yapılsa da yeter şeklinde bir fetva verilir. Bu yüzden camiinin çok sayıda küçük küçük kubbeleri vardır. Camiinin Ortasında da meşhur şadırvan bulunmaktadır.

hapis cezası

mödo
Hapis cezasını geliştiren kilise olmuştur. Kilise hukukunda ceza, cismani bir azaptan ziyade bir yoksunluk teşkil ediyordu. Kiliseye göre rahibin yükselebilmesi için yalnızlık nasıl gerekliyse, günahkarların da kötülüklerden temizlenebilmeleri için yalnızlık gerekliydi. Bu yüzden kilisenin egemen olduğu dönemlerde hapis cezası manastırlarda özel olarak ayrılan bölümlerde çektirilirdi. Bu durum Avrupa'da böyleydi. Türklerde ise hapis cezasına eski Türk devletlerinden Hun devletinde rastlanırdı. Bu devlet göçebe olduğundan sabit cezaevi inşa edilmiyordu. Bu nedenle hapis cezaları on güne kadar verilirdi.

uber

mödo
Uber tarihin en büyük halka arzlarından biri olacak.

Uber Nisan ayında New York Borsasında halka arz işlemine hazırlanıyor. Şirketin işlem sırasında 120 milyar Dolar'dan değerlendirileceği belirtiliyor.

Araç çağırma girişimi Uber halka arzı için New York Borsasını tercih etti. Uber'in halka arzının tarihin en büyük beş halka arz işlemi arasına girmesi bekleniyor.

Uber hisselerinin Nisan ayında New York Borsasında işlem görmeye başlaması bekleniyor. Şirketin ilk değerlendirmesinin 120 milyar Dolar'dan olacağı tahmin ediliyor. Bu büyük ihtimalle yılın en büyük halka arzı olacak. Bu değerlendirme ile birlikte Uber'in en büyük beş halka arzdan birisi olmak için hisselerinin yüzde 16'sını satması gerekiyor.

18 mart çanakkale zaferi

mödo
Çanakkale'de askerin yemek listesi olarak dolaşan, çerçeveletip yemekhanelere asılan, hatta merasimlerde çıkartılan iaşe cetveli, gerçek değildir. İlhan Selçuk'un Irak cephesine dair bir romanında geçer. Çanakkale, mühimmat ve iaşenin en iyi olduğu cephedir.

Genelkurmay arşivine göre Çanakkale'de bir askere düşen tayın miktarı:
Peksimet 600 gr. Bulgur ve Pirinç 150 gr. Çorbalık Konserveler 100 gr. Tereyağı ve Zeytinyağı 20 gr. Tuz 20 gr. Soğan ve Sarımsak 20 gr. Kuru Sebze 120 gr. Sebze Konserveleri 150 gr.

Kuru Üzüm 50 gr. Çerez 250 gr. Kavurma, Pastırma, Sucuk ve Kuru Balık 125 gr. Et Konserveleri 200 gr. Zeytin ve Peynir 160 gr. Çay 1 gr. Şeker 10 gr. Sabun 9-10 gr. Gaz 30 gr. (asgari verilmesi gereken miktar ise 5 gr.)

15 mart 2019 yeni zelanda cami saldırısı

mödo
Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz. (Bakara 154)

Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerinin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor." (İbrahim suresi 42.)

#Zalimler için, yaşasın cehennem!
Şehadete yürüyenlere selâm olsun.

21. yüzyılın en kötü 10 teknolojisi

mödo
MIT Technology Review editörleri son 15-20 yılda hayatımıza giren en kötü teknolojilerden oluşan bir liste hazırladı.
21. yüzyılın en kötü teknolojilerini belirlemek için bir liste yapmak kulağa kolay gelebilir ama bir teknolojiyi kötü yapanın ne olduğuna karar vermek oldukça zor olabilir. MIT Technology Review editörleri bu konuda bir süre kafa yorduktan sonra şöyle bir liste hazırladı:

1.Segway
2.Hoverboard
3.Google Glass
4.Elektronik oy
5.Her çocuğa bir laptop projesi
6.CRISPR bebekler
7.Veri hırsızlığı
8.Kripto paralar
9?Elektronik sigaralar
10.Plastik kahve kapsülleri

emeklilerin facebook'u tercih etmesi

mödo
Facebook her geçen gün daha fazla genç kullanıcı kaybediyor ve 55 yaşın üzerindeki kullanıcı sayısı da gitgide artıyor.
Facebook'a sosyal medyanın huzurevi demek belki biraz abartılı bir ifade olabilir ama sosyal medya platformu her geçen gün daha fazla genç kullanıcı kaybediyor ve 55 yaşın üzerindeki kullanıcı sayısı da gitgide artıyor. Edison Research, 2017'de 12-34 yaş arası kişilerin yüzde 79'unun Facebook kullandığını ama bu oranın bugün yüzde 61'e gerilediğini belirledi. Öte yandan 35-54 yaş arası kullanıcıların oranı da 2017'de yüzde 72'yken şimdi yüzde 69. 55 yaş ve üzeri kullanıcı oranı ise 2018'den 2019'a kadar yüzde 49'dan yüzde 53'e çıktı.

ana yüreği

mödo
Ana yüreği kutsaldır. Hiçbir korku anayı, evladını korumak, sevmek duygusundan alamaz. İrade dışı yapar bunu ana yüreği. Topla tüfekle yıkılmaz. Evlat ananın yarısıdır. Sadece insana özgü değil bu yürek, hayvanlarda da vardır.

10 mart 2019 etiyopya uçak kazası

mödo
Ölüm haberlerini dışarıdan değil de sanki kendimiz yaşıyormuşçasına düşünmek lazım. Kendimizi o insanların, o canların yerine koymak lazım. O zaman, bir insanın değeri anlaşılabilir. Mesela uçaktasınız, bilmem kaç bin fitten birden hızla düşüş yaşadığınızı, uçağın kanatlarının koptuğunu düşünmek lazım. o boşluğu düşünsenize. O anki korku!?
Şehit haberleri hakeza. Alıştık haberlerden değil mi? Can kolay bir mesele değil. Canı yok gibi duran küçücük hayvanlar dahi dahil buna. Bir gözyaşı aksa, sanki senin gözünden düşmüş gibi tasavvur edeceksin. Televizyonda dinlediğini yanı başında bileceksin. Yaşayacaksın. Hissedeceksin. İnsanız, vicdan sahibiyiz.

10 mart 2019 etiyopya uçak kazası

mödo
Etiyopya'da uçak düştü: 157 ölü

Dün Addis Ababa'dan, Nairobi'ye gitmek için havalanan Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737-8 Max modeli uçak kalkıştan 6 dakika sonra düştü.

Dün Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan, Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalanan Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737-8 Max modeli uçak kalkıştan 6 dakika sonra düştü. Uçakta bulunan toplam 35 farklı milletten 149 yolcunun tamamı ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi.

Uçuşta 32 Kenyalı, 18 Kanadalı, 9 Etiyopyalı, 8 İtalyan, 8 Çinli, 8 Amerikan, 7 İngiliz ve 7 Fransız vardı. Diğer yolcular Afrika, Asya ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden geliyordu. Uçakta hiç Türk yolcu bulunmuyordu. 4 kişi ise Birleşmiş Milletler pasaportu ile seyahat ediyordu. Bu kişilerin milliyeti henüz belirlenemedi.

Uçak havalandıktan kısa bir süre sonra pilotun kuleyle iletişime geçtiği, uçakta sorunlar olduğunu belirterek iniş izni istediği belirtildi. Ancak uçak geri dönemeden pilotun kontrolünden çıktı ve çakıldı. Radar verileri, uçağın radardan çıkmadan önce dikey hızında bir dengesizlik olduğunu gösteriyor.

“Uçakta ve pilotta bir sorun yoktu”
Yetkililer uçağın pilotunun daha önce 8 bin saatlik kusursuz bir uçuş deneyimi olduğunu belirtiyor. Uçağın ise 4 Şubat'ta Johannesburg'dan Addis Ababa'ya uçtuğu ve detaylı incelemelerden geçtiği ifade ediliyor. Kazanın sebebi henüz bilinmiyor. Konu ile ilgili incelemeler devam ediyor.

Bu kaza, bir Boeing 737-8 Max'ın son beş ayda karıştığı ikinci büyük kaza. Daha önce Lion Air'a ait bir uçak Jakarta açıklarında denize düşmüş, o uçaktan da kurtulan olmamıştı. Boeing'den yapılan açıklamada “Boeing, Etiyopya Havayollarının 302 numaralı uçuşunda, Boeing 737-8 Max uçağında yolcular ve mürettebatın hayatını kaybettiğini öğrenmekten çok derin üzüntü duymuştur. Yolcuların ve mürettebatın ailelerine ve sevdiklerine en içten dileklerimizi iletiyoruz ve Etiyopya Havayolları ekibine yardımcı olmak için hazır bekliyoruz. Boeing'den teknik bir ekip talep olması üzerine, ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulunun yönetiminde teknik destek sağlamaya hazır.” ifadesini kullandı.

dünyanın en uzun dizisi

mödo
Dünyanın en uzun dizisi 1937 yılında başlayıp 2009 yılında son bulan 'the guiding light' dizisidir. Bu dizi ilk olarak radyodan yayın yapıp ardından televizyon ile yayına devam etmiştir. Değişen kadrosuyla 72 yıl süregelmiştir. Baştan sona izlenmeye cüret edilmeyen dizi budur herhalde
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

tag heuer carrera womens price montblanc timewalker 2017 replica watches rolex oyster perpetual datejust made in hong kong vintage heuer chronograph replica watches hublot 992703 price panerai limited edition 2015 replica ladies watches ulysse nardin watches platinum brand watches for ladies uk replica watches belfort watch kickstarter breitling yellow face chrono uk replica watches